Mimarlıkta atmosfer kavramının değerlendirilmesi: Zumthor mimarlığı
Evaluation of atmosphere concept in architecture: Zumthor architecture
- Tez No: 492442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ELMALI ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Peter Zumthor'un“Gerçeğin büyüsü nedir?”sorusuna cevap olarak verdiği“Atmosferler”(9+3 ilke), Zumthor mimarlığının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada; Zumthor'un“Atmosferler”kitabı, içerisinde yer alan on iki ilke ile birlikte derinlemesine incelenmiştir. Zumthor'un düşünsel, düşsel, duyusal ve sahici mimarlık inşa etme süreci; ilk olarak ilgi duyduğu Heidegger düşüncesi üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, Heidegger'in mimarlık ile ilişkili felsefi metinleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, atmosfer kavramının ne olduğu, mimari bir mekânın örgütlenmesinde ve deneyimlenmesinde bu kavramın ne ifade ettiği araştırılmıştır. Zumthor'un; mekân içindeki deneyimi planlaması ve atmosferleri tasarlaması yoluyla“Atmosferler”olarak ortaya koyduğu metodolojiyi örneklemek için Bruder Klaus Şapeli seçilmiştir. Arkaik bir yöntemin metafor olarak kullanılmasıyla tasarlanan mabedin, Zumthor'un“Atmosferler”i üzerinden detaylı bir okuması gerçekleştirilmiştir. Mabedin oldukça basit gibi görünen dış kütlesinin altındaki mistik şeylerin“Atmosferler”aracılığıyla kendi imkanlarını ortaya çıkarmalarının izleri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The“Atmospheres”(9 + 3 principles) that Peter Zumthor gave in response to the question“What is the Magic of the Real?”are form the basis of his architecture. In this thesis; Zumthor's“Atmospheres”book has been studied in depth with twelve principles in it. Zumthor's process of building spiritual, imaginative, sensual and authentic architecture was firstly tried to be understood through the idea of Heidegger which he was interested in. In this context, the philosophical texts of Heidegger which related to architecture have been examined. It also explored what is the concept of the atmosphere, how it is expressed in the organization and experience of an architectural space. Bruder Klaus Chapel was chosen to illustrate the methodology that Zumthor put forward as“Atmospheres”through the planning of the experience in the space and the design of the atmosphere. A detailed reading of the chapel which was designed by using an archaic method as a metaphor was done through Zumthor's“Atmospheres”. The mystical things beneath the seemingly simple exterior of the chapel have been traced through their“Atmospheres”to reveal their own possibilities.