Yalıtımı yapılmış ve yalıtımı yapılmamış olan binalarda enerji analizlerinin örnek bir proje üzerinde karşılaştırılması
Comparison of energy analysis of insulated and non-insulated buildings on the sample
- Tez No: 492464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde ve Dünya üzerinde nüfusun artması, sanayinin gelişmesi ve kentleşmenin çoğalması gibi durumlardan dolayı enerji tüketimi sürekli artmaktadır. Özellikle enerji kaynaklarımızı arttırmamızın yanı sıra aynı zamanda elimizdeki enerjiyi de tasarruflu olarak kullanmamız gerekmektedir. Böylelikle sahip olduğumuz enerjiyi daha uzun süre kullanırız. Günümüzde enerji çoğunluklu olarak sanayi ve konutlarda kullanılmaktadır. Konutlarda kullanılan enerjinin tasarrufu için binalarda yalıtım yapılması oldukça önemlidir. Yalıtımın yapılması enerji tasarrufu sağlanmasıyla birlikte ekonomik olarak ta bize kazanç sağlar. Bu çalışmada ısı yalıtımı malzemeleri hakkında bilgi verilmiş ve ısı yalıtımın önemine vurgu yapılmıştır. Ayrıca yalıtımı yapılmış ve yalıtımı yapılmamış olan binalardaki enerji analizleri örnek bir proje üzerinde hesaplanıp bulunan değerler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is constantly increased due to such factors population growth in both our country and the world, the development of the industry and the acceleration of urbanization. We have to increase our energy sources as well as we also need to be energy-efficient. Hereby we can use the energy we have for a longer time period. Today, energy is mostly used in industry and housing. It is very important to insulate the buildings in order to save the energy used in the dwelling. Fulfillment of insulation not only saves energy, but also allows us to gain economically. In this study, information about heat insulation materials was given and importance of heat insulation was emphasized. In addition, the energy analysis in the buildings, which are insulated and uninsulated, was calculated and evaluated on a sample project.