Betonarme binalarda rijit bodrum kat sayısının yapısal davranışa etkisi
The effects of the quantity of rigid basement floors on the behaviour of reinforced buildings
  1. Tez No: 492465
  2. Yazar: YASEMİN KILIÇ ERDİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, çevresi betonarme perdelerle rijitlendirilmiş bodrum katlı binalar incelenmiştir. Çerçeveli, perde çerçeveli ve perdeli sistemli betonarme binaların ele alındığı çalışmada, değişik sayıdaki bodrum katların bina periyoduna, bina davranışına ve bina rijitliğine etkisi araştırılmıştır. Zeminden itibaren kat adedi 7, 20 ve 40 katlı binalar 1, 3, 5 ve 7 rijit bodrum katlı olmaları durumu için ETABS V16.0.1[12] ile modellenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. ETABS V16.0.1 ile modellenmiş ve dinamik analizi yapılmış rijit bodrum katlı ve rijit bodrumsuz modellere ait periyodlar, taban kesme kuvvetleri, çekirdek perdeye ait deprem momentleri, sistem içindeki bir kolon momentine etkisi ve yer değiştirme değerleri incelenmiş, karşılaştırmalar ve oranlar verilmiştir.Sonuçlar ve öneriler kısmında çalışma genel olarak ele alınmış ve 30 nümerik modele ait sonuçlar belirtilmiş ve gerekli öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, buildings with basement floors stiffened by reinforced concrete (RC) shear walls at their perimeters are of interest. In the study considering RC frame buildings, RC frame buildings with shear walls and RC buildings with shear wall frame systems, the effect of number of basement floors on the natural period, behaviour and stiffness of buildings was investigated. 7, 20 and 40 storey buildings with respect to the ground level were modeled by using ETABS v16.01 for the cases of them having 1,3,5 and 7 rigid basement floors and the results were assessed. Natural periods and base shear forces of the models with and without rigid basement floors, whose dynamic analyses were conducted by using Etabs V16.01,earthquake moments of core shear wall, the moment of a column within the system were investigated, displacement values and compared with each other.The conducted study is briefly reviewed, the results of 30 numerical models are summarized and recommendations are presented.