Obtaining surfaces providing electromagnetic shielding, thermal and sound insulation by using textile wastes which are not recycled
  1. Tez No: 492472
  2. Yazar: ERKAN TÜRKMEN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Atıkların geri kazanımı hem ekonomi hem de çevre için oldukça önemlidir. Tekstil, plastik, cam, kâğıt ve metal gibi malzemelerin depolanması, gömülmesi ya da yakılması yerine geri dönüştürülmesi endüstri alanında hammadde ihtiyacında bir azalma meydana getirecektir ki bu da hammadde için harcanan para, zaman ve enerji miktarının azalmasını sağlayacaktır. Bu çalışmadaki amacımız; Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) başta olmak üzere tekstil sektörünün gelişmiş olduğu organize sanayi bölgelerinde sorun yaratan,doğada birikerek çevre kirliliğine sebep olan ve tekstil imalat sanayinde tekrar kullanılamayan çeşitli boyutlardaki lif atıklarını değerlendirerek geri dönüşümünü sağlamaktır. Bununla birlikte, geri dönüşümü sağlayarak düşük maliyetli ve katma değerli ürün üretimi de diğer bir amacımız olmuştur. Bu anlamda UOSB' den elde edilen atık tekstil liflerinden geleneksel olmayan yöntemlerle üretilen kompozit malzemelere ses, ısı yalıtımı ve elektromanyetik kalkanlama testleri uygulanmıştır. Kompozit malzemelerin üretimi sırasında değiştirilen parametrelerin ses, ısı yalıtımı ve elektromanyetik kalkanlama performanslarına olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bu yüzeylerin kullanım alanları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recycling of wastes is a vital issue for economy and environment. Recycling of wastes as textile, plastic, glass, paper and metal materials instead of storing, embedding or burning will bring a decrease on raw materials of industry, which will provide opportunity to decrease the time, energy and money wasted for raw materials. Our aim in this study is to recycle fiber waste in various dimensions which cause environmental pollution in the nature, and can not be reused in textile manufacturing industry, and which cause problems in organized industrial zones, especially Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) where the textile industry is developed. However, by recycling, production of low-cost and value-added products has been another goal. In this sense, sound, heat insulation and electromagnetic shielding tests have been applied to composite materials produced by non-traditional methods of waste textile fibers obtained from UOSB. The effects of changing parameters during the production of composite materials on sound, thermal insulation and electromagnetic shielding performance were investigated. The obtained results were evaluated and the usage areas of these surfaces were investigated.