Ultrasonik dikiş üzerine bir araştırma
An investigation on ultrasonic seaming
- Tez No: 492473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR TİBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ultrasonik dikiş yöntemi, farklı tekstil yüzeylerinin nihai ürüne dönüştürülmesinde kullanılan konvansiyonel dikiş yöntemlerinin alternatiflerinden biridir. Bu yöntem son yıllarda üzerinde durulan bir konu haline gelmiştir. Çalışmada, iğne ve iplik kullanılmadan gerçekleştirilen bu alternatif yöntemin su geçirmezlik, mukavemet ve eğilme özelliklerini incelemek üzere poliüretan kaplı üç tip dokuma kumaş ve dört tip örme kumaş kullanılmıştır. Bu kumaşlar çeşitli parametrelerle birlikte ultrasonik ve konvansiyonel olarak dikilmiştir. Konvansiyonel olarak dikilen kumaşların bir kısmına kaynak bant uygulanmıştır. Dikilmiş kumaşlar yıkamaya tabi tutulmuş ve yıkama öncesi ve yıkama sonrası kumaşların bahsedilen özellikleri test edilmiştir. En yüksek su geçirmezlik değerlerinin ultrasonik dikişte olduğu, parametrelere bağlı olarak bu durumun değiştiği görülmüştür. Ayrıca ultrasonik dikiş yönteminin dikiş mukavemeti değerlerinin konvansiyonel dikiş ile dikilmiş olanlara göre daha düşük olduğu ve eğilme değerlerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, kumaş tipi, örs tipi, ultrasonik dikiş hızı ve kaplamanın bulunduğu kısım açısından da değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic seaming method is one of the alternatives to conventional seaming methods used to convert different textile surfaces into final products. This method has become a subject that has been deliberated in recent years. In the study, three types of polyurethane coated woven fabrics and four types of polyurethane coated knitted fabrics were used to investigate the waterproof, strength and bending properties of this alternative method, which was carried out without the use of needle and yarn. These fabrics were ultrasonically and conventionally sewn with various parameters. Adhesive tape was applied to some of conventionally sewn fabrics. The sewn fabrics were washed and the properties of the fabrics were tested before and after washing process. It was observed that the highest waterproof values were obtained in ultrasonic seam and these values changed due to the parameters. Also it was observed that the seam strength values of the ultrasonically sewn fabrics were lower and the bending values were higher than the fabrics conventionally sewn. The results were also evaluated in terms of fabric type, roller type, ultrasonic seaming velocity and position of the coating and they were statistically analyzed.