On the importance of hidden bias and hidden entropy in representational efficiency of the Gaussian-bipolar restricted Boltzmann machines
Gaussian-iki kutuplu kısıtlı Boltzmann makinelerinin betimleyici verimliliğinde saklı yanlılıkların ve saklı entropinin önemi üzerine
  1. Tez No: 492513
  2. Yazar: ALTYNBEK ISABEKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERZİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda yapay öğrenme ve derin öğrenme alanlarının yaygınlaşmasıyla eğiticisiz öğrenme yöntemlerinin önemi artmaktadır. Gauss-Bernoulli Kısıtlı Boltzmann Makineleri (KBM) gerçel veriyi modelleyebilme özelliğine sahip bu yöntemlerden birisi olarak yapay sinir ağlarının ağırlıklarının ön eğitiminde kullanılmaktadır. Bu tezde Gauss-Bernoulli KBM'lerine benzer Gauss-İki Kutuplu KBM'lerinin betimleyici verimliliğinde gizli yanlılıkların rolünü inceledik. Çalışmalarımızda gizli yanlılıkların görünür birimlerin olasılık yoğunluk işlevinin şekillendirilmesinde önemli rol oynadığı gördük. Bu doğrultuda, modelin betimleyici verimliliği için yeni bir gizli entropi ölçütü tanımladık. Bu ölçütü kullanarak, gizli yanlılıkların gizli entropiye olan etkisini inceledik. Ayrıca en fazla üç gizli birim içeren küçük modellerin gizli entropinin gizli yanlılıkların cinsinden tam analizini sunduk. Daha büyük modeller için betimleyici verimliliğin nasıl davrandığını incelemek için gizli entropiyi yaklaşıklayan Normalize Edilmiş Görgül Entropi (NEGE) ölçütünü tanımladık. MNIST, CIFAR-10 ve Yüzler veri kümeleri üzerinde yapılan deneyler, bu yaklaştırımın betimleyici verimliliğin ölçüsü olarak kullanılabileceğini ve veri kümesini tasvir edebilmek için gereken asgari gizli birim sayısı hakkında fikir verebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With development of machine learning and deep learning fields, the importance of unsupervised learning algorithms also increases. One of these algorithms is Gaussian-Bernoulli Restricted Boltzmann Machines (GBLRBMs), which are capable of modelling real-valued data. Moreover, GBLRBMs are used to pretrain weights in artificial neural networks, which improves performance of these networks. In this work, we analyze the role of hidden bias in representational efficiency of the Gaussian-Bipolar Restricted Boltzmann Machines (GBPRBMs), which are similar to the widely used Gaussian-Bernoulli RBMs. Our experiments show that hidden bias plays an important role in shaping of the probability density function of the visible units. Correspondingly, we define hidden entropy and propose it as a measure of representational efficiency of the model. By using this measure, we investigate the effect of hidden bias on the hidden entropy and provide a full analysis of the hidden entropy as function of the hidden bias for small models with up to three hidden units. We also provide an insight into understanding of the representational efficiency of the larger scale models. Furthermore, we introduce Normalized Empirical Hidden Entropy (NEHE) as an alternative to hidden entropy that can be computed for large models. Experiments on the MNIST, CIFAR-10 and Faces data sets show that NEHE can serve as measure of representational efficiency and gives an insight on minimum number of hidden units required to represent the data.