Pigmentasyon kaynağı olarak pancar kökü kırmızısı (Beta vulgaris ruba-E162) ve kınanın (Lawsonia inermis) portakal çiklet (Maylandia estharea) üzerinde renklendirme etkileri
The pigmentation effects of red beetroot (Beta vulgaris ruba E162) and henna (Lawsonia inermis) as a pigment source on red zebra (Maylandia estharea)
  1. Tez No: 492519
  2. Yazar: ASENA GÜL ÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM HAMZAÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 190 adet, ortalama 1,21±0,69 g ağırlığında olan portakal çiklet (Maylandia estherae) balığı 12 adet akvaryuma 49,6±0,01-54,5±0,02 biyomas aralığında ve eşit sayıda (15 adet) yerleştirilmiştir. Gruplar karotenoid ilavesiz grup (AK), 50 mg/kg oranında total karotenoid içeren astaksantin ilaveli grup (AA), aynı oranda pancar kökü kırmızısı içeren grup (AP) ve aynı oranda kına içeren grup (AI) olarak gruplandırılmıştır. 50 gün süren çalışmada sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez elle besleme yapılmıştır. Denemenin sonunda balıklardaki FCR, SGR, YTO ve yaşama oranlarına, spektrofotometrik yöntem ile balıklardaki total karotenoid birikimine, renk kalemi ile CIA L, a, b renk değerlerine bakılmış, çalışmanın bitiminde balık numuneleri 120 gün boyunca -20°C'de bekletilerek renklenmelerini muhafaza edip etmediklerini tespit etmek için karotenoid miktarlarına tekrar bakılmıştır. Başlangıç ve deneme sonunda total karotenoid birikimi değerlerine göre en yüksek birikim AI grubunda görülmüş olup, bu değerler sırasıyla 4,76±4.83 mg/kg ve 11,37±2,76 mg/kg olarak saptanmıştır. En düşük birikim değeri ise AK grubunda olup 1,21±0,26 mg/kg'dan 5,62±062 mg/kg'a yükselmiştir. Renk kalemi ölçümlerinde ise CIA L değerine göre parlaklığı en fazla artan grup yine AI grubu, koyuluğu en fazla artan grup ise AP grubu olarak görülmüştür. CIA a değerlerine göre kırmızılığı en çok artan grup AA grubu, en az artan grup ise AP grubu olmuştur. CIA b değerlerinde ise benzer şekilde sonuçlar bulunmuştur. 120. günün sonundaki analizlerde en fazla renk kaybı AI grubunda, en az renk kaybı ise AP grubunda saptanmıştır. 50. günün sonunda en yüksek FCR oranı 1,30±0,17 olup AA grubunda, en düşük FCR oranı ise 1,00±0,09 olup AK grubunda tespit edilmiştir. En yüksek SGR oranı 1,82±0,33 olup AP grubunda, en düşük SGR oranı ise 1,55±0,20 olup AA grubunda görülmüştür. Yaşama oranı %97,22 olup, gruplar arasında farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 190 red zebra (Maylandia estherae) weighing 1,21±0,69 g averaged 12 aquariums in the biomass range of 49,6±0,01-54,5±0,02 and equal number (15) It is arranged. The groups were grouped as carotenoid-free (AC), astaxanthin-containing group (AA) containing 50 mg/kg total carotenoid, group (AP) containing red beetroot and group containing same henna (AI). For 50 days of work, manual feeding was done twice a day, morning and evening. At the end of the experiment, the color values of FCR, SGR, YTO and survival rates in fishes, total carotenoid accumulation in fishes by means of spectrophotometric method, color pencil and CIA L, a and b valueswere observed. At the end of the study, fish samples were kept at -20°C for 120 days, carotenoids were re-examined to determine that they did not. At the beginning and at the end of the experiment, the highest accumulation was observed in the AI group according to the total carotenoid accumulation values and these values were determined as 4,76±4,83 mg/kg and 11,37±2,76 mg/kg respectively. The lowest accumulation value was in the AK group and increased from 1,21±0,26 mg/kg to 5,62±0,62 mg/kg. In color pencil measurements, the group with the greatest increase in brightness according to CIA L value was seen as AI group while the group with the highest increase in darkness was seen as AP group. According to the CIA values, the group with the highest increase in redness was the group AA and the group with the least increase was the group AP. Similar results were found for CIA b values. In the analyzes at the end of the 120th day, the highest color loss was determined in the AI group, and the least color loss was determined in the AP group. At the end of the 50th day, the highest FCR ratio was 1,30±0,17 and in the AA group, the lowest FCR ratio was 1,00±0,09, which was determined in the EC group. The highest SGR rate was 1,82±0,33 and the lowest SGR rate was 1,55±0,20 in the AP group, which was seen in the AA group. The survival rate was 97,22% and there was no difference between the groups (p> 0,05).