Elektronik atıkların geri dönüşümü ve insan hayatına etkileri
Electronic wastes return and effects on human life
  1. Tez No: 492518
  2. Yazar: OĞUZHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kullanım dışı kalmış olan elektrikli ve elektronik ürünlerin oluşturduğu e-atıklar, dünyada olduğu kadar ülkemizde de en zorlu ve en önemli atık yönetimi başlıklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında; e-atıkların geri dönüşümü hakkında dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar, dönüşüm faaliyetlerinde ilk günden başlayarak günümüze kadar yaşanan gelişmeler ve e-atıkların çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar anlatılmıştır. Tez çalışması kapsamında, çevre ve insan sağlığını tehdit eden e-atıkların olumsuz etkilerinden korunmak için e-atık dönüşüm faaliyetlerinin önemi hakkında insanların bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The e-waste generated by electrical and electronic products that have become obsolete stands out as one of the most challenging and most important waste management titles in our country as well as in the world. In this thesis study; about recycling of e-waste in the world and studies in Turkey, starting from the first day until the present developments in conversion activities and the environment and e-waste it has been described damage caused to human health. Within the scope of the thesis, it is aimed to raise people's awareness about the importance of e-waste conversion activities in order to prevent the negative effects of e-waste which threaten the environment and human health.