Modeling and experimental study of turbulent Newtonian fluid in fully eccentric annulus considering temperature and pipe rotation effects
Sıcaklık ve boru dönme hızı dikkate alınarak ayrı merkezli borular arasından akan türbülanslı Newtonian akışkanın modellenmesi ve deneysel çalışması
- Tez No: 492530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SORGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada iç içe geçmiş farklı merkezli (tam eksantrik) iki boru arasında akan Newton tipi akışkanlarda içteki borunun dönmesi durumunda sıcaklığın basınç farkına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Akışkanlar Mekaniği ve Hidrolik Laboratuvarı'nda kapsamlı bir deneysel çalışma yapılmıştır. Sıcaklığın etkisi akışkan hızının 0.7 m/s ile 3.4 m/s arasında olduğu durumda, boru dönme hızının 0 ile 120 devir/dakika arasında olduğu durumda, ve 20 °C ile 65 °C sıcaklık aralığında gözlemlenmiştir. Deney düzeneğindeki basınç farkları kaydedilmiştir. Akışkan sıcaklığındaki artış basınç gradyeninde düşüşe yol açmaktadır. Bununla beraber, Reynolds Sayısı'nın artmasıyla birlikte sıcaklığın basınç gradyeni üzerindeki etkisi daha önemli hale gelmektedir. Diğer yandan ise, farklı Taylor Sayısı'nın deney aralığındaki bütün sıcaklık değerlerinde sürtünmeyle ilgili basınç kaybında ihmal edilebilir bir etkisi olduğu görülmüştür. Deneysel çalışmadan elde edilen verilerin regresyon analizi ile incelenmesi sonucunda, basınç kayıplarını sıcaklığın etkisini de dikkate alan basit bir ampirik denklem önerilmiştir. Önerilen denklem basınç gradyenini ±%5 hata payı ile tahmin edebilmektedir. Navier-Stokes denklemlerinin çözümündeki zorluk sebebiyle, sayısal metotlar türbülanslı akış problemlerinde sıklıkla kullanılır. İçteki borunun dönmesi ve sıcaklık etkilerini içeren Navier-Stokes denklemleri iki farklı sayısal teknikle çözülmüştür. İlk olarak, önerilen sayısal metot, sonlu farklar metodu ile denklemin ayrıştırılmasını ve lineer olmayan terimlerin sabitlenerek iteratif olarak çözümlenmesini içerir. İkincisi ise, Newton-Raphson metodu ile denklemin doğrusallaştırılması ve daha sonra iteratif olarak çözümünü içerir. Önerilen metodun verimliliği, Newton-Raphson metodundan elde edilen çözümler ile karşılaştırılmıştır. Önerilen sayısal metodun hesaplaması daha uzun sürmesine rağmen, hidrolikteki lineer olmayan meşakatli problemlerin üstesinden gelmeye yarayabilir. Ek olarak, boru dönmesini içeren iç içe geçmiş farklı merkezli borular arasından geçen tam gelişmiş türbülanslı akışlardaki sürtünmeye bağlu basınç farkını belirleyebilmek için önerilen sayısal metodu içeren bir mekanistik model geliştirilmiştir. Sayısal hesaplamalar MATLAB'ta geliştirilen kodlarla yapılmıştır. Yapılan sayısal hesaplamalar deneysel sonuçlarla teyit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hesaplamalı akışkanlar modelinin sürtünmeye bağlı basınç farkını %16.2'den daha az bir hata ile tahmin edebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of temperature on the pressure loss of Newtonian fluid in a fully eccentric annulus with pipe rotation is investigated. For this purpose, initially comprehensive experimental study has been conducted at Izmir Katip Celebi University (IKCU), Fluid Mechanics and Hydraulics Laboratory of Civil Engineering Department. Effect of temperature has been observed for flow velocities from 0.7 m/s to 3.4 m/s, for pipe rotations from 0 rpm to 120 rpm, and for temperatures is from 20 °C to 65 °C. The pressure loss within the test section is recorded. An increase in the liquid temperature results in a decrease in pressure gradient. On the other hand, the influence of temperature on pressure gradient becomes more significant, as the Reynolds number is raised. Variation of Taylor number causes negligible changes on frictional pressure losses for all temperature conditions considered. By using regression analysis of the dataset obtained from the experimental work, a simple empirical frictional pressure losses correlation taking into account of temperature effect is proposed. The proposed correlation could estimate the frictional pressure gradient within an error range of ± 5%. Numerical methods frequently are used to solve turbulent flow problems due to the trouble in solving Navier-Stokes equations. Navier-Stokes equations including inner pipe rotation and temperature effects are solved via two different numerical techniques. Firstly, a developed numerical method presents the discretization of the equation with finite difference method and solved iteratively by fixing the nonlinear terms. Secondly, Newton-Raphson method is used to linearize the equation and then solve iteratively. The efficiency of the proposed scheme is compared with the obtained solutions of the Newton-Raphson method. The proposed numerical method is computationally expensive, however, it may allow tackling the non-linearity of challenging problems in hydraulics. Moreover, a mechanistic model including proposed numerical method is developed in order to determine frictional pressure gradient for fully developed turbulent flow through fully eccentric horizontal annulus including pipe rotation and temperature. The computational frameworks are developed in MATLAB. A mathematical model is confirmed by the experimental study. Results show that computational fluid model is capable of estimating frictional pressure gradient with an error of less than 16.2%.