Giresun/Bulancak Paşakonağı serisindeki iki doğu ladini meşceresinde örtü temizliği ve toprak işlemenin gençleştirme başarısına etkisi
Effects of cover clearance and soil preparation on regeneration success in two oriental spruce stands in Giresun-Bulancakk Pasakonagi series
- Tez No: 492547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı doğu ladini meşcerelerinde tohumlama kesiminin tohum yılında ve tohum olmayan yılda yapılasının gençleştirme başarısı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma, Giresun-Paşakonağı Orman İşletme Şefliğinde 20 ve 21 numaralı gençleştirme bölmelerinde gerçekleştirilmiştir. 2014 tohum olmayan yılda 20 numaralı bölmede, 2015 tohum olan yılda 21 numaralı bölmede tohumlama kesimleri yapılmıştır. 2015 yılında tohum dağılmadan önce alanlara tohum kapanları yerleştirilmiş ve ortalama dağılan tohum miktarları belirlenmiştir. 2016 ve 2017 yıllarında örnek alanlarda gençlik sayımları yapılmış ve yaşama oranları tespit edilmiştir. Tohum yılı olan 2015 yılında gençleştirme alanlarına ortalama 3 616 667 adet/ha doğu ladini tohumun dağıldığı belirlenmiştir. 2016 yılının ilkbahar ayındaki ilk sayımlarda da 2014 yılında kesim yapılan alana 92 840 adet/ha, 2015 tohum yılında kesim yapılan alana 143 704 adet/ha olduğu belirlenmiştir. 2017 yılı sonbahar sonu itibarı ile 2014 yılında kesim yapılan alanda %30, 2015 tohum yılında kesim yapılan alanda %47,1 oranında gençlik kaybı olmuştur. 2016 yılında sayılan ilkbahara sayımlarından sonra 2016 yılının sonbahar, 2017 yılının ilkbahar ve sonbahar gençlik sayımlarında istatistiksel anlamda benzerlik görülürken (p>0.05), gençlik kayıpları yüzdeleri arasında anlamlı farklılıklar (p0.05). Genel toprak özelliklerinden pH (p>0.05), organik madde yüzdesi (p0.05) 2015 yılında işlenen topraklarda 2014 yılında işlenen topraklara göre pozitif bir artım göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of seeding cutting in seed year and non-seed year on the regeneration success of oriental spruce stands. The study was carried out in Giresun-Paşakonağı Forestry Management Administration on 20 and 21 regeneration compartment. Seed cuttings were done in 20 compartment in 2014 non-seed year and in 21 compartment in 2015 seed year. In 2015, seed traps were placed in the fields before the seeds were dispersed and the average amount of seed dispersed was determined. In the years 2016 and 2017, youth counts were made in the sample areas and survival rates were determined. In 2015, which is the year of seeding, it was determined that on average 3 616 667 seeds of oriental spruce were distributed in the regeneration areas. In the first regeneration census in spring of 2016, it was determined that the number of seeds were 92 840 seed/ha in the area cut in 2014 and 143 704 seed/ha in the area cut in 2015. By the end of autumn of 2017, there were 30 % and 47.1 % loss of regeneration in the areas cut in 2014 and 2015, respectively. There was a statistically significant similarity in seedling amounts between spring of the year 2016, spring and autumn of the year 2017 (p> 0.05), while significant differences between the mortality rates of seedlings (p 0.05). Percentage of organic matter (p 0.05) showed a positive increase in soil treated in 2015 compared to in soil treated in 2014.