Çeşitli mobilya tipleri ve kalite düzeylerinin Artvin ölçeğinde belirlenmesi
Determination of various furniture types and quality levels i̇n the scale on Artvin
- Tez No: 492546
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER, PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmada; Artvin ilinde bulunan mobilya işletmelerinde mobilya tipleri ve ürün kalitesi analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 6 iş yerinden toplam 75 çalışanla (iş yeri sahibi dahil) görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu işletmelerin (%90.6)' sının mutfak dolabı,genç odası, yatak odası ve vestiyer üretimi yaptığı belirlenmiştir. Çalışanların (%93.3)'ü ise ürettikleri ürünlerinin kaliteli olduğu ve kalite kontrollerinin yapıldığını bildirmişlerdir. Günümüz mobilya endüstrisi ürün tipleri, ürün kalitesi, cinsiyet bilgileri, eğitim bilgileri, toplam çalışan yaş durumu vb. araştırılmış; Artvin ili mobilya üretim tiplerinin daha çok Artvin halkının ev ihtiyaçlarının en önemlilerinden olan mutfak dolabı, genç odası, yatak odası, vestiyer ve diğer mobilya ürünlerinin olduğu ve kalite noktasında istenen standartların elde edilebildiğinin bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the research; In the furniture enterprises located in Artvin province, product types and product quality analysis were done. In the scope of the study, a total of 75 employees (including workplace owners) were interviewed from 6 selected workplaces by chance sampling method. It has been determined that these enterprises (90.6%) produce kitchen cabinets, young rooms, bedroom rooms and cloakroom. The employees (93.3%) reported that their products were of good quality and quality controls were made. Today's furniture industry includes product types, product quality, gender information, education information, total working age, etc. were investigated; Artvin ili furniture production types are mostly told that Artvin people are the most important ones of household necessities such as kitchen cabinets, young rooms, bedrooms, cloakroom and other furniture products and that the desired standards can be achieved at the quality point.