Periferik insulin direncinin göstergesi olarak insulin, C-peptid salgılaması
Insulin, C-peptide secretions;As an indicator of the peripheric insulin resistance
- Tez No: 49260
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
İnsülin salgılanmasının C- peptid salgılanması ile olan ilişkilerini ve her iki salgı fonksiyonunun Vücut Kitle İndeksi (= Body Mass indeks, BMI) ve glikoz tolerans durumu ile korelasyonlarını incelemek amacıyla yaptığımız bu çalışma, önceden bilinen endokrinolojik bir problemi olmayan, insülin yada oral antidıabetik kullanmamış 17 kişi üzerinde uygulanmıştır. Bir gecelik (12 saat) açlığı takiben tüm vakalardan açlık kan şekeri, insülin ve C-peptid tayini için kan alındıktan sonra, 75 gr. glikoz ile OGTT uygulanmış ve 30.', 60.', 120.', 180.' larda da kan şekeri, insulin ve C- peptid tayini için tekrar kan alınmış tır. Glisemi, National Diabetes Data Group'un kriterlerine göre değerlendirilmiş ve tüm olgular tek bir grup halinde ele alınmıştır. Obezitenin belirlenmesi için her vakanın BMI'i hesaplanmıştır. Tüm verile rin bazal ve OGTT ile uyarılmış, ortalama değerleri alınarak, her vak'anın ayrı ayrı insü- linojenik indeks, C- peptidojenik indeks, insülin / C - peptid ve İnsülinojenik İndeks / C - peptidojenik indeks oranları hesaplanmıştır. Bulunan tüm toplam değerler BMI ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Bazal insülinemi ve C - peptidemi değerleri normal bulunmuş, fakat OGTT 24ile uyarıldığında belirgin bir yükselme tesbit edilmiştir. OGTT ile uyarılmış toplam İnsülinojenik İndeks ve C - peptidojenik indeks ortalamaları belirgin olarak yüksek bulunmuş ve böylece hiperinsülinemi ve hiper C - peptideminin aslında, hipergliseminin bir fonksiyonu olarak meydana geldiği anlaşıl mıştır. OGTT ile uyarılmış toplam insülin / C - peptid ve insülinojenik indeks / C- peptidojenik indeks oranları belirgin olarak yüksek bulunmuş ve böylece beta hücresi nin, C - peptidden daha fazla miktarlarda insülin salgıladığı anlaşılmıtır. BMI ile karşılaştırıldığında; a) Bazal ve OGTT ile uyarılmış ortalama insülin düzeyleri (p < 0.01), b) Bazal insülin / C. peptid ve bazal insülinojenik indeks / C- peptidojenik indeks oranları (p< 0.001) ve c) OGTT ile uyarılmış toplam insülin / C - peptid ve insülinojenik indeks / C- peptidojenik indeks oranlan ile ( p< 0.01) belirgin ve pozitif korelasyon gösterilmiş tir. Bu çalışmada, obezitenin derecesi ile doğru orantılı olarak glikoz toleransı nın bozulduğu, pankreas beta hücresinin C- peptidden daha fazla miktarlarda insülin salgıladığı ve dolayısı ile hiperinsülinemi ve hiper C-peptidemi oluştuğu gösterilmiştir. Ayrıca, hiperinsülinemi ve hiper C-peptideminin hipergliseminin bir fonksiyonu olarak meydana geldiği anlaşılmıştır. Hiperinsülineminin, hiper C- peptidemiden daha fazla olmasını ise, obezite- de gelişen insülin direnci ve hiperproinsülinemi ile açıklamak mümkündür. 25
Özet (Çeviri)
This study is designed to search relationship between insulin secretion and C-peptide secretion, and to detect relationship between former two secretion functions and body mass index and glucose tolerance. Seventeen persons who have no known en- docrinologic problem and don't use insulin and / or oral antidiabetics are included in this study. After 12 hours fasting period blood is drawn from all subjects to measure blood glucose, insulin and C - peptide levels. Then, OGTT was done by using 75 gr glu cose and at 30.', 60.', 120.', 180.' minutes blood samples were drawn to measure blood glucose, insulin and C - peptide levels. Glycemia is accepted according to the criteria of National Diabetes Data Group. All subjects are included in one group. BMI is calculated in all subjects to detect obesity. Basal and OGTT stimula ted mean values of all datas are culculated. Then, insulinogenic index, C - peptidogenic index, insulin / C - peptide and insulinogenic index / C - peptidogenic index ratios are calculated separately for each subject. All results are compared to BMI values. As a re sult;Basal insulin and C - peptide levels were normal, but an increase was de tected when they were stimulated by OGTT. Mean values of insulinogenic and C - peptidogenic indexes stimulated by OGTT were found normal. So, it was understood that hyperinsulinemia and hyper C- peptidemia was accepted as a function of hyperglycemia. OGTT stimulted whole insulin / C - peptide and insulinogenic index / C - peptidogenic index ratios were significantly high. So, it was found that (3-cells secreted more insulin than C- peptide. In comparison to BMI; a) Basal and OGTT - stimulated insulin levels (p < 0.01), b) Basal insulin / C - peptide and basal insulinogenic index / C - peptidoge nic index ratios (p < 0.001) and; c) OGTT - stimulated whole insulin / C - peptide and insulinogenic index / C - peptidogenic index ratios were found significantly high. In this study, it was found that glucose tolerance became altered directly to obesity and P cells secretes more insulin than C - peptide, so hyperinsulinemi and hyper - C peptidemia occur. Also, it was found that hyperinsulinemia and hyper - C peptide- mia were functions of hyperglycemia. It is possible to reveal that high level of hyperinsulinemia than hyper C - peptidemia could be a result of insulin resistance and hyperproinsulinemia in obesity.