Primer Sjögren sendromunda Hashimoto hastalığı
Hashimoto's diseases in primary Sjogren's syndrome
- Tez No: 49263
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT HAMURYUDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Primer Sjogren sendromu ile Hashimoto hastalığı arasındaki ilişkiyi belir lemek için 26 primer Sjogren sendromlu hastayı çalışma grubumuza aldık. Onbir sekon- der Sjogren sendromlu hasta, 24 romatoid artritli hasta ve 25 bilinen otoimmün hastalığı olmayan kadın kontrol grubuydu. Hashimoto hastalığı tanısı için anti - M antikor titresinin 1 : 1600 ve üzeri pozitif olarak düşündük. Hashimoto hastalığı için anlamlı antikor litresi 26 pıimer Sjögrenli hastanın birinde ve 24 romatoid artritli hastanın birinde bulundu. Onbir sekonder Sjogren send romlu ve 25 bilinen otoimmün hastalığı olmayan kadınların hiçbirinde Hashimoto has talığı için anlamlı antikorlar yoktu. Sonuç; Türk hastalarında primer Sjogren sendromu ile Hashimoto hastalığı arasında ilişki bulunamamıştır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY To assess the association between primary Sjogren's syndrome and Hashi moto's disease we studied 26 patients with primary Sjogren's syndrome. Eleven patients with secondary Sjogren's syndrome related to rheumotoid arthritis and 25 woman wit hout any known autoimmune disorder were the controls. For the diagnosis of Hashimoto's disease, anti - M antibody titers of 1 : 1600 and above were considered to be positive. Antibody titers significant for Hashimoto's disease was found in one of the 26 patients with primary Sjogren's syndrome ( 4% ) and in one of the 24 patients with rheumotoid arthritis (4 % ). None of the 11 patients with secondary Sjogren's syndrome and none of the 25 women without any known autoimmune disease showed any antibo dies significant for Hashimoto's disease. Conclusion; Primary Sjogren's syndrome is not associated with Hashimoto's disease in Turkish patients. 30