Primer sjögren sendromunda inflamatuar bel ağrısı ve aksiyel apondiloartropati aıklığı
Prevalence of inflammatory low back pain and axial spondyloarthritis in primary sjogren syndrome
- Tez No: 316799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAMİR ATAGÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AmaçPrimer Sjögren Sendromu(pSS), en sık ekzokrin bezleri etkileyen sistemik otoimmun bir hastalıktır. Bu çalışmada pSS`da inflamatuar bel ağrısı ve aksiyel spondiloartropati (aksiyel SpA) sıklığını saptamak amaçlanmıştır.MetodÇalışmaya iki farklı merkezde, Revize Avrupa-Amerika klasifikasyon kriterlerine(kriterlerin yılı falan tam adını kontrolet) göre pSS tanısı ile takip edilen 85 hasta ve 100 sağlıklı kontrol dahil edildi. hasta dahil edildi. pSS hastalarına, inflamatuar bel ağrısını(İBA) saptayabilmek amacıyla İBA experleri tarafından hazırlanan ASAS kriterleri soruldu. İnflamatuar bel ağrısı olan hastalar ASAS klasifikasyon kriterlerine uygun olarak Aksiyel SpA açısından incelendi. Hastalara HLA-B27 taşıyıcılığı açısından flow sitometrik analiz yapıldı. Sakroiliit varlığı , Ferguson yöntemi ile direk grafi ve sakroiliak BT ile araştırıldı.Sonuçlar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş, kronik inflamatuar hastalığı olmayan 100 sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı.SonuçlarÇalışmaya alınan 85 pSS hastasının(K/E: 83/2) yaş ortalaması 49, 2±12 , 100 olguluk kontrol grubunun(K/E:98/2) yaş ortalaması 49,3±12 saptandı. Ortalama yaş iki grupta benzerdi. Primer Sjögren sendromu hastalarının ortalama hastalık süresi 7,3± 4 yıldı.
Özet (Çeviri)
AbstractObjectiveTo determine the frequency of inflammatory low back pain and axial spondyloarthritis (Axial SpA) in patients diagnosed with primary Sjogren Syndrome (pSS).MethodsPatients with pSS classified according to the Revised International Classification Criteria for Sjögren's Syndrome (SS) followed at two adjacent rheumatology outpatient clinics were enrolled to the study.pSS patients were assessed by a standard questionnaire for the presence of chronic back pain and inflammatory back pain according to ASAS Inflammatory Back Pain Criteria by Experts . Patients with chronic back pain were than investigated for the presence of axial SpA according to ASAS classification criteria for axial SpA.pSS patients fulfilling the aforementioned criteria were tested for HLA-B27 status and further evaluated for the presence of sacroiliitis (SI) using pelvic X-ray (Ferguson?s) and CT scans in patients who were negative for SI on plain X-rays.Results were compared to a group of 100 consecutive age and sex matched patients followed for non-inflammatory chronic diseases at the outpatient clinics for internal medicine at the same institutions.ResultsThere were 85 patients in the pSS group (83 female and 2 male) and the control group consisted of mainly female patients (98 female and 2 male). Mean age did not differ between groups pSS vs control: 49, 2(±12) vs. 49, 3(±12). Mean disease duration of pSS patients was 7,3 (± 4) years. Inflammatory back pain was more prevalent in pSS group (pSS vs. control group: 21/85, (%24,7) vs.