Konuşma bozukluğu olan / kardeşlerinde özgül öğrenme bozukluğu öyküsü olan okul öncesi çocukların sağlıklı kontrollerle erken okur-yazarlık test puanları açısından karşılaştırılması
Comparison of pre-school children with speech disorder/ pre-school children whose siblings have a history of learning disorder with healthy controls with respect to early literacy scores
  1. Tez No: 492675
  2. Yazar: YUSUF GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR URAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Konuşma Bozukluğu Olan/ Kardeşlerinde Özgül Öğrenme Bozukluğu Öyküsü Olan Okul Öncesi Çocukların Sağlıklı Kontrollerle Erken Okur-Yazarlık Test Puanları Açısından Karşılaştırılması AMAÇ: Bu çalışma Türkiye'de ÖÖB açısından risk grubunda olduğu bilinen konuşma bozukluğu olan ya da ailesinde ÖÖB öyküsü olan okul öncesi çocukların Erken Okuryazarlık Testi (EROT) puanlarının kontrol grubundan ve birbirlerinden farklı olup olmadığını araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Ruh SağlığıveHastalıklarıAnabilimDalıPolikliniği'neayaktanbaşvuran,60-72 ay arasında konuşma bozukluğu ve ÖÖB tanısına sahip kardeşi olan çocuklar ile sağlıklı kontroller çalışmaya alınmıştır. Ebeveynler sosyodemografik veri formunu doldurmuştur. Araştırmacı tarafından çalışmaya alınan tüm çocuklara Renkli Progresif Matrisler Testi (RPM) ve EROT uygulanmıştır. Kategorik değişkenlerin grup faktörü bakımından dağılımlarının test edilmesinde Pearson Ki-Kare Testi ve/veya Fisher's Kesin Testi, üç grup arasındaki sürekli değişkenler arasındaki farkın incelenmesinde parametrik test şartları sağlanamadığı için Kruskal-Wallis Testi uygulanmıştır. Kruskal-Wallis Testinde anlamlı fark saptanması halinde hangi gruplar arasında anlamlı fark olduğunu anlamak için ikili gruplar arasında Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Konuşma bozukluğu ve ÖÖB kardeşleri grubu için sensitivitesi (duyarlılık), spesifitesi (özgüllük), pozitif prediktif değeri, negatif prediktif değerine Pearson Ki-Kare Testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Pre-school Children with Speech Disorder/ Pre-school Children Whose Siblings Have A History Of Learning Disorder With Healthy Controls With Respect To Early Literacy Scores OBJECTİVE: In this study we aimed to investigate whether Early Literacy Test scores of pre-school children known to be at risk for LD with speech disorder and pre-school children with a family history of LD in Turkey differ from each other and healthy control group. METHOD: This study was carried out on patients who applied to Ankara University Medical Faculty, Department of Child and Adolescent Psychiatry, between ages 60-72 months old, who have speech disorder or whose siblings have a history of LD and healthy control group. Parents filled out the sociodemographic data form. Color Progressive Matrices Test and Early Literacy Test were applied to all children who participated in the study by the researcher. Pearson's Chi-square test and / or Fisher's exact test was used to test the distribution of categorical variables in terms of group factor. When the difference between the continuous variables between three groups was examined the parametric test conditions were not met, thus Kruskal-Wallis test was applied. The Mann-Whitney U test was used between the two groups to determine which groups had significant differences in the Kruskal-Wallis test. Sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value were assessed by Pearson Chi-square test for speech impairment and group of patients with siblings who have LD history.