Yeni bir aktif karbon kullanılarak su örneklerindeki çinkonun zenginleştirilmesi
Enrichment of zinc in water samples using a new activated carbon
  1. Tez No: 492688
  2. Yazar: SİNAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, başta su olmak üzere çevresel-biyolojik örneklerdeki çinkonun Yüksek Çözünürlüklü Sürekli Işın Kaynaklı Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometrisi (HR CS-FAAS) ile belirlenebilmesi için yeni bir katı faz özütleme (SPE) tekniği uygulanmıştır. Adsorban olarak asma dalından hazırlanmış aktif karbon (ACVS) kullanılmıştır. Ayırma-zenginleştirmede kolon tekniği uygulanmıştır. Model çözeltiler üzerinden örnek çözeltisi pH'sı, geri kazanma çözeltisi cinsi ve derişimi, örnek çözeltisi ve geri kazanma çözeltisinin akış hızları, örnek çözeltisi hacmi, adsorban miktarı ve yabancı iyon etkisi gibi parametreler incelenerek zenginleştirme için en uygun koşullar belirlenmiştir. Ardından HR CS-FAAS kullanılarak söz konusu koşullarda nicel tayinler yapılmıştır. Uygulanan yöntemin verimliliği, gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ) ile doğruluğu ve kesinliği de incelenmiştir. Zn(II) için ortalama geri kazanma verimi % 97, LOD değeri 0,30 µg L-1, % BSS değeri 3,8 ve zenginleştirme faktörü (ZF) 150 bulunmuştur. Söz konusu teknik doğal su örneklerine de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new solid phase extraction (SPE) technique was applied to determine the zinc in environmental-biological samples, especially water, by High-Resolution Continuum Source Flame Atomic Absorption Spectrometry (HR CS-FAAS). Activated carbon (ACVS) prepared from vine shoots was used as the adsorbent. Column technique was applied to separation-enrichment. The most suitable conditions for enrichment were determined by examining parameters such as sample solution pH, recovery solvent type and concentration, flow rate of sample solution and recovery solution, sample solution volume, amount of adsorbent and foreign ion effect. Quantitative determinations were then made under these conditions using HR CS-FAAS. The efficiency of the method used, the observability limit (LOD), the limit of determination (LOQ) and the accuracy were also examined. The mean recovery for Zn(II) was 97 %, LOD value was 0.30 μgL-1, % RSD value was 3,8 and the enrichment factor (ZF) was 150. The technique has also been applied to natural water samples.