Bazı Cerambycidae (Coleoptera) türleri üzerine sitogenetik analizler
Cytogenetic analysis on some species of Cerambycidae (Coleoptera)
  1. Tez No: 492687
  2. Yazar: MİYASE ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATILAY YAĞMUR OKUTANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Sivas, Sakarya, Ankara, Kırşehir ve Hatay illerinden toplanan Cerambycidae (Coleoptera) familyasına ait 12 tür üzerinde sitogenetik ve taksonomik analizler yapıldı. Türlerin erkek birey testis dokuları ile erkek ve dişi bireylerin bağırsak dokularından preparatlar elde edildi. 6 türde sitogenetik veri saptandı: Chlorophorus varius (Müller, 1766) (2n=20); Dorcadion anatolicum (Pic, 1900) (2n=24); Dorcadion scabricolle (Dalman, 1817) (2n=20); Oxylia argentata (Ménétriés, 1832) (2n=20); Cortodera flavimana (Waltl, 1838)(2n=20); Stenopterus rufus (Linnaeus, 1767) (2n=12). Sonuç olarak bu tez çalışması ile Chlorophorus varius (Müller, 1766); Cortodera flavimana (Waltl, 1838) ve Stenopterus rufus (Linnaeus, 1767)'un kromozom sayıları ilk defa belirlendi. Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758) Tür'ünün Sivas İli, Chlorophorus varius (Müller, 1766) Türü'nün Sakarya İli için, yayılış kaydı ilk defa bu çalışma ile verildi. Elde edilen sonuçlar literatür kayıtları ile karşılaştırıldı ve değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study cytogenetic and taxonomic analysis were carried out on 12 species in Cerambycidae (Coleoptera) family collected from Sivas, Sakarya, Ankara, Kırşehir and Hatay. The preparations were obtained from male individual testicular tissues of the species and intestinal tissues of male and female individuals. Cytogenetic data was detected in six species: Chlorophorus varius (Müller, 1766) (2n=20); Dorcadion anatolicum (Pic, 1900) (2n=24); Dorcadion scabricolle (Dalman, 1817) (2n=20); Oxylia argentata (Ménétriés, 1832) (2n=20); Cortodera flavimana (Waltl, 1838)(2n=20); Stenopterus rufus (Linnaeus, 1767) (2n=12). As a result, chromosome numbers of Chlorophorus varius (Müller, 1766); Cortodera flavimana (Waltl, 1838) and Stenopterus rufus (Linnaeus, 1767) were determined for the first time by this study. The records of the distribution of Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758) for Sivas province and the distribution of Chlorophorus varius (Müller, 1766) for Sakarya province were given for the first time by this study. The results were compared with literature's and were evaluated.