Rh2XAl (X=Fe Ve Y) alaşımlarının örgü dinamik özelliklerinin teorik incelemesi
Theoretical investigation of lattice dynamic properties of Rh2XAl (X=Fe Ve Y) alloys
- Tez No: 492693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Rh2FeAl ve Rh2YA1 alaĢımlarının elektronik bant yapısı, elastik ve titreĢim spektrumları, ab-initio pseudopotential yöntemi ve genelleĢtirilmiĢ eğim yaklaĢımı (GGA) içerisinde yoğunluk fonksiyonel teori (DFT) Ģemasına dayanan bir lineer tepki tekniği kullanılarakhesplanmıĢtır.HesaplanmıĢörgü sabitleri, hacimmodülü ve elastik sabitler karĢılaĢtırıldı.Rh2YAl materyali, Rh2FeAl'den daha yüksek hacim değiĢimine direnç göstermiĢtir.Elastik sabitleri, kesme modülü, young modülü, poisson oranı, B/G oranı elektronik bant yapısı, toplam ve kısmi durumyoğunluğu ve alaĢımların toplam manyetik momenti de sunulmuĢtur.Rh2FeAl'nin elektronik bant yapısı spin yukarı ve spin aĢağın durumlarını gösterdi; oysa Rh2YAl manyetik olmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir.Her iki materyal için hesaplanan toplam durumyoğunluğu, bu alaĢımların metalik olduğunu ortaya koymaktadır.L21 yapısındaki Rh2FeAl ve Rh2YA1 alaĢımlarının tam fonon spektrumu ab-initio lineer-tepki yöntemi kullanılarak toplandı. Elde edilen fonon frekansları pozitiftir, bu da her iki alaĢımın dinamik olarak kararlı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The electronic band structure, elastic and vibrational spectra of Rh2FeAl and Rh2YAl alloys were computed in detail by employing an ab-initio pseudopotential method and a linear-response technique based on the density-functional theory (DFT) scheme within a generalized gradient approximation (GGA). Computed lattice constants, bulk modulus and elastic constants were compared. Rh2YAl exhibited higher ability to resist volume change than Rh2FeAl. The elastic constants, shear modulus, Young modulus, Poisson's ratio, B/G ratio electronic band structure, total and partial density of states, and total magnetic moment of alloys were also presented. Rh2FeAl showed spin up and spin down states whereas Rh2YAl showed none due to being non-magnetic. The calculated total densities of states for both materials suggest that both alloys are metallic in nature. Full phonon spectra of Rh2FeAl and Rh2YA1 alloys in the L21 phase were collected using the ab-initio linear response method. The obtained phonon frequencies were in the positive region indicating that both alloys are dynamically stable. Science Code: