Graves oftalmopatisinde idrar glikozaminoglikanları
Urinary glicosaminoglycans in Graves' ophtalmopaty
  1. Tez No: 49272
  2. Yazar: ŞULE YAVUZ (KURHAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SADİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
34 ÖZET Graves oftalmopatisinin patogenezinde rolü olduğu öne sürülen glikozaminoglikanların idrarda tayinleriyle oftalmopatinin varlığı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yürüttüğümüz bu çalışmada, CTF Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı'nca takip edilen 59 hasta çalışma grubuna alındı. Bunların 33'u yine CTF Oftalmoloji Anabilim Dalı'nca endokrin oftalmopati tanısıyla takip ve tedavi edilmekteydi. Geri kalan hastaların 16'sı Graves hipertiroidisi, 5'i multinoduler hiperplazi nedeniyle hipertiroidide, 5'i de Hashimoto tiroiditi tanısıyla hipotiroidide bulunmaktaydı. Oftalmopatili hastaların birinde subtotal tiroidektomi ile hipertiroidi kontrol altına alınmaya çalışılmış, üçü radyoaktif iyot ile tedavi gördüğünden L- tiroksin ile yerine koyma tedavisi altında diğer yirmidokuzu ise metimazol ile hipertiroidi yönünden tedavi görmekteydi. Bu hastaların sadece ikisi -24 saatlik idrar toplandığında- oftalmopatileri için prednisolon kullanmaktaydılar. Geri kalan hastalar oftalmopatileri için paliyatif tedavi görmekteydiler. Graves hastalarının hepsi metimazol kullanmaktaydı ve çalışma sırasında hipertiroidideydiler.35 Hashimoto tiroiditli hastaların tümü L-tiroksin kullanıyorlardı, çalışma sırasında TSH düzeyleri hipotiroidi düzeyindeydi. Multinoduler hiperplazisi olan hastalarından biri, subtotal tiroidektomi geçirmiş diğer dördüyse metimazol kullanmaktaydı. Hastaların hepsi kullandıkları ilaçlar ve idrar glikozaminoglikan düzeyini arttırabilecek hastalıklar açısından sorgulanıp, rutin muayeneleri yapıldıktan sonra T4 ve TSH değerleri için kan ve glikozaminoglikan tayini için 24 saatlik idrarları alındı. istatistiki yöntem olarak tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) ile eşlendirilmemiş student's t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Cytokines released by activated lymphocytes and glycosaminoglycans (GAG) synthesized and released by fibroblasts take an important place in the development of histological changes of retroocular tissue in Graves' ophtalmopathy. In this study we tried to find out the correlation between the 24-hours-urine GAG levels and the ophtalmopathy. We measured the 24- hours-urine GAG levels with dimethylen-blue-method in 33 Graves' patients with ophtalmopathy and in 16 Graves' patients without ophtalmopathy. The patients were compared in terms of their age, sex, body mass index and serum T3 and T4 levels. The GAG levels in 24-hours-urine of Graves' patients with ophtalmopathy (13.06 ± 2,78 mg/creatinine) was significantly higher than those of patients without ophtalmopathy (10.7 ± 2.35 mg/creatinine) (p< 0.003).