İstanbul'da bulunan müzelerin türlerine göre karşılaştırılması
Comparison according to the types of museums in Istanbul
- Tez No: 492757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Eski Yunan'da başlayarak günümüze kadar gelen, toplama, biriktirme ve bir araya getirme fikirlerinin birleşmesiyle oluşan müze kavramı, sürekli devam eden tarihsel bir değişim içerisindedir. Günümüzdeki anlamıyla müze fikrinin ilk örneği Rönesans Dönemi'nde Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Osmanlı İmparatorluğu İstanbul'da Türk Müzecilik tarihini başlatmış ve müzecilik anlayışı Cumhuriyet'in ilanı ile değişerek ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Çağdaş müzecilik anlayışı ve müze biliminin ortaya çıkması ile sergileme mekânları ve türleri üzerine çalışmalar yapılmış, ziyaretçiler ile iletişim kurabilen müzeler tasarlanmış ve yöntemler geliştirilmiştir. İstanbul'da bulunan müzelerin tür bilgisinin eksikliği ve sınıflandırılmadaki farklılıkların fazla olması yeni bir yöntem ihtiyacı doğurmuştur. Bu çalışmada İstanbul'da yüz müze örneği belirlenmiş ve yerinde incelenmiştir. Bu örnekler incelenirken müzelerin tarihleri, türleri, dönüşümleri sonucu almış oldukları ekler, mimari ve cephe özellikleri ile sergileme mekânları ve türleri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Aynı zamanda her müze için bir fiş düzenlenmiş ve ek olarak sunulmuştur. Sonuç olarak İstanbul'da bulunan müzelerin genel ve mimari özellikleri detaylı incelenerek müze türlerinin dağılım oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the museum, which started from ancient Greece and merged with ideas of collecting, accumulating and bringing together, is in a constant historical change. In the present sense, the first example of museum idea emerged in Europe during the Renaissance Period. The Ottoman Empire initiated the history of Turkish museology in Istanbul and the understanding of museology changed with the declaration of the Republic and developed to daylight. Contemporary museum understanding and exhibition of museum science, the exhibition spaces and types have been studied and the museums that can communicate with the visitors have been designed and developed. The lack of kind knowledge of the museums in Istanbul and the large differences in the classifications caused a need for a new method. In this study, a hundred museum samples were identified in Istanbul and examined on site. While examining these examples, the history, type, architectural and facade features of the museums and the places and types of exhibition were investigated. At the same time, a voucher for each museum was arranged and presented in addition. As a result, the general and architectural characteristics of the museums in Istanbul were examined in detail and the distribution ratio of museum types was calculated.