Büyüme döneminde yapılan egzersizin patellar tendon hidroksiprolin düzeyine etkisi
The Effect of exercise on patellar tendon hydroxyproline level during the growing period
- Tez No: 49283
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VII. ÖZET Egzersizin, büyüme çağındaki gelişmeye paralel olarak diğer yapılara olduğu gibi diz eklemi ve patellar tendona da etki etmesi beklenebilir. Bu düşünceyle çocukluk periyodunda yapılan düzenli fiziksel aktivitenin patellar tendon hidroksiprolin düzeyine etkisini tartışabilmek için deney hayvanlarında benzeri bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla toplam 64 adet fare kullanılmıştır. Denekler 4 haftalıktan başlayarak haftanın 5 günü düzenli olarak 15 m/dk sabit hızda, 30 dk/gün koşu bandında koşturulmuştur. 4,8,12 haftalık egzersiz periyodlanndan sonra patellar tendon hidroksiprolin düzeyleri ve vücut ağırlık değişimi saptanmıştır. Sonuçlar kontrolları ile Mann Whitney-U testi ve % oranlama ile karşılaştırmıştır. Çalışmanın sonunda kontroller egzersiz gruplarıyla karşılaştırıldığında egzersizin vücut ağırlığını artırmada etkili olduğu görülmektedir. Grupların ortalama hidroksiprolin değerlerine bakıldığında gerek kontroller gerekse egzersiz gruplarında artan yaşla birlikte artış görülmektedir. Hidroksiprolin düzeyleri ergin deneklerde en yüksek değerlere ulaşmakta fakat egzersizle ilgili önemli farklar bulunmamaktadır. 34
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The Effect of Exercise on Patellar Tendon Hydroxyproline Level During the Growing Period Exercise can be effective on knee and patellar tendon structure as other system in the body during the growing period of childhood. For this reason a similar study was done, on the experimental animals for discussing the effect of regular physical activity on hydroxyproline level of patellar tendon during the growing period. In this study 64 Swiss Albino mice were used. The mice started to exercise when they reached the age of 4 weeks. Exercise training regimen was a run on a motorized treadmill at 15 m. min“1, for 30 min.d”1, 5 day a week. The patellar tendon hydroxyproline and body weights of mice were measured after 4, 8, 12 weeks exercise periods. Results were compared statistically by Mann Whitney - U test and percentile ranking. As a result, exercise was effective on increasing the body weight. The patellar tendon hydroxyproline levels of exercise and control groups were increased by aging. Hydroxyproline levels were highest at the adults however this increase wasn't related to exercise. 35