Farelerde büyüme döneminde yapılan egzersizin doğal öldürücü (Natural killer) hücre sitotoksik aktivitesine etkisi
The Effect of exercise on natural killer cell cytotoxi activity in growing mice
- Tez No: 49282
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BABÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
47 ÖZET Bu çalışma büyüme dönemindeki farelere yaptırılan egzersiz eğitiminin NK hücre sitotoksik aktivitesine (NKSA) etkisi ve bu aktivite ile periferik kan kortikosteron, Büyüme Hormonu (BH) ve çinko düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek üzere planlandı. Bu amaçla denek olarak kullanılan 3 haftalık 56 adet Swiss/Albino fare kontrol ve egzersiz eğitim gruplarım oluşturacak şekilde rastgele aynldılar.Yedi farklı grup şu şekilde düzenlendi: l)Başlangıç kontrol(KO), 2)4 haftalık kontrol (K4), 3)4 haftalık egzersiz (E4), 4)8 haftalık kontrol (K8), 5)8 haftalık egzersiz (E8), 6)12 haftalık kontrol (Kİ 2), 7)12 haftalık egzersiz(E12), Orta şiddetteki egzersiz eğitimi yaptırmak amacıyla fareler treadmilde haftada 5 gün, 15 m/dk sabit hızda, günde 30 dakika koşturuldular. Çalışma programım takiben, dekapite edilen farelerin dalaklarından elde edilen lenfositlerde doğal antikandidiyal endeks yöntemiyle 5:1, 1:1, 0,5:1 Etkin:Hedef (E:H) oranlarında NKSA ölçüldü. Plazma kortikosteron ve BH konsantrasyonları RIA yöntemi ile araştırıldı. ölçümlerin sonuçlarına göre farelerin NKSA'nin 4. haftadan itibaren artmaya başladığı, 8. haftada en yüksek düzeyine ulaştığı ve 12. haftadan sonra azalmaya başladığı, ve 16. haftada da düşmeye devam ettiği görüldü. 8 ve 12 haftalık egzersiz gruplarının NKSA'nin birbirine benzer olduğu, 16 haftalık grubun NKSA'nin ise (El 2) kontrol grubundan(K12) tüm E:H oranlarında sırasıyla % 18, %17 ve %14 daha yüksek seyrettiği fakat yalnızca 5:1 ve 1:1 E:H hücre oranlarındaki değişmenin48 anlamlı (P< 0,05)olduğu gözlendi. Diğer egzersiz gruplarındaki değişiklikler ise anlamlı bulunmadı (P> 0.05). Periferik kan plazma kortikosteronunun da yaşla birlikte artmaya başladığı ve bu artışın 4 ve 8. haftalardada %19, 16. haftada ise % 49 oranlarında olduğu gözlendi bu farklar anlamlı bulundu (P< 0,05). Egzersiz eğitimi ise plazma kortikosteron düzeylerinde 4 haftalık egzersiz grubu dışında anlamlı bir değişiklik yapmadı. Plazma BH konsantrasyonlarında kontrol gruplarındaki 4 hafta/yaş (K0) farelere kıyasla yaşa bağımlı bir düşme gözlendi. Farklar; K4 de %28, K8 de %42, K12 da %47 oranlanndaydı.
Özet (Çeviri)
49 SUM MARY The effect of exercise on natural killer cell cytotoxic activity in growing mice. The purpose of this study was to examine the effect of moderate exercise training on natural killer cell cytotoxic activity(NKCA), and peripheral blood concentrations of corticosterone, Growth Hormone(GH) and zinc in growing mice. Three week-old male Swiss/Albino mice were randomly assigned to either control or exercise training groups. Seven different experimental groiqps were as follows: 1 -initial control group(CO); 2-4 week control group (C4); 3- 4 week exercise group (E4); 4- 8 week control group(C8); 5-8 week exercise group (E8); 6- 12 week control group (CI 2); 7-12 week exercise group (El 2). Moderate exercise training regimen was a run on a motorized treadmill at 15 m.min“', 0 % slope, for 30 min. d”1, 5 day a week. Following the training program splenic NKCA of mice was assayed by the Natural Anticandidial Index Methhod at three EffectorTarget (E:T) ratios, respectively 5:1, 1:1, 0.5:1. Peripheral blood concentrations of corticosterone and growth hormone were measured by RIA methods. The results revealed that NKCA in mice begins to increase at the 4th week of life, reaches to a peak level at Ihe 8 th week, and begins to decline after the 12 th week, and remains at lower levels after 16 th week of life span. Splenic NKCA was elevated only in the 12 week ewercise group (El 2) campared to sedentary controls (C12)(P < 0.05). The other exercise training groups did not show any significant changes for splenic NKCA (P>0.05).50 Peripheral blood concentrations of corticosterone begins to increase with advancing age compared to 4 week old mice: The differences were 19 % for 8 and 12 week of age; 49 % for 16 week of age. These differences were found to be statistically significant (P< 0,05). Exercise training showed significant (P< 0,05) changes on plasma corticosterone levels in the 4-week exercise group but did not change significantly any other of the exercise groups. An age related decline was observed in peripheral blood concentrations of growth hormone in the control groups compared to 4 week-old mice (CO). The differences were 28 % for C4, 42 % for C8, 47 % for CI 2. In the exercise training group, only 12 week exercise group(E12) showed significant changes in growth hormone levels (P< 0,05). Neither aging nor exercise training did effect plasma zinc concentrations. As a conclusion, exercise training for 4 and 8 weeks did not affect NKCA and GH levels, but 12 week of exercise training improved both of them.