İtap ayetlerinin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of İtap adjustments from religious education
  1. Tez No: 492855
  2. Yazar: SYERIKJAN KYENDYEBAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Allah, tarih boyunca insanları doğru yola iletmeleri ve yanlışlardan uzaklaştırmaları için kendi içlerinden peygamberler görevlendirmiştir. Peygamberler, örnek insanlar olmaları sebebiyle günahlardan uzak durmuşlardır. Beşer olmalarından dolayı onlar bazen hata yapabilmişler ve bu hataları yüzünden uyarılmışlardır. Bu uyarılar, itab ayetleri olarak bilinmekte ve Kur'an'da yer almaktadır. Din eğitiminin amacı insanı güzel sonuçlara ulaştıracak davranışları kazandırmak, kötü sonuçlara dönüşecek davranışlardan ise uzaklaştırmak ve bu yönde eğitim vermektir. Bu tezin amacı da din eğitiminin önemli ilke ve metotlarına itab ayetleri çerçevesinden bakmaktır. Çalışmamız bir giriş, üç bölüm ile sonuç ve değerlendirme kısmından oluş-maktadır. Giriş kısmında amacın belirlenmesi, konunun sınırlandırılması ve araştırma metotlarına değinilmiştir. Birinci bölümde ismet, itab ve diğer kavramlar incelenmiştir. İkinci bölüm itab ayetlerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde itab ayetlerinde kullanılan dini eğitimin ilke ve yöntemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
God, throughout the history, sent prophets in order to make them guide people to straight way and to keep people away from mistakes. Prophets avoided sins as they are models for people. Because of the fact that they are mortal, sometimes, they were able to make mistakes and were condemned by their mistakes. These condemn nations are known as 'itab verses and they are situated in the Quran. The aim of the education of Theology is to encourage people to get these good behaviours. The purpose of this thesis is to look at important principle and methods of Education of Religion from the perspective of the 'itab verses. Our study consists of an introduction, three chapters and conclusion and eva-luation. At the part of introduction, the limits of the subject, research methods and the aims are mentioned. The first part is dedicated to the definition of ismet, 'itab and other term. At the second part is dedicated to 'itab verses. At the third part, the pri ciples and methods of education of religion which are used in the 'itab verses are fixed.