İsmet-i Enbiyâ düşüncesinin Kur'an yorumuna etkisi: Mevdûdî ve Tabâtabâî örneği
The Effect of The Idea of Ismat al-Anbiya on The Interpretation of The Quran: The Example Of Mawdudı and Tebatebayi
- Tez No: 556451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATTİN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamız peygamberlerin sıfatlarından biri olan ismeti enbiya düşüncesinin Kur'an-ı Kerim'i yorumlamadaki etkisini -peygamberler hakkında ayetlerde geçen bazı günah karakterli fiiller örnekliğinde- tefsirlerdeki yorumlar çerçevesinde incelemektedir. Peygamberlerin günahlardan korunması anlamına gelen ismet-i enbiya düşüncesi peygamberlik görevinin yerine getirebilmesi ve peygamber göndermedeki faydanın sağlanması için gerekli görülmüştür. Kur'an-ı Kerimde peygamberlerin birçok üstün özelliklerinden bahsedilmekle beraber onları ikaz eden ve uyaran ayetlerin olması Allah tarafından günahlardan korunan kimse olarak kabul edilen peygamberin ismet sıfatını tartışılır hale getirmiştir. İslam âlimleri söz konusu ayetleri genişçe açıklamış ve ismet fikriyle uyumlu hale getirmeye çalışmıştır. Allah'ın elçilerinin masumiyetine muhalif gözüken bu ayetlerin İslam âlimleri tarafından nasıl anlaşıldığı geçmişten günümüze insanlar arasında önemini korumuştur. İslam mezhepleri peygamberlerin ismet sıfatının vucubiyeti konusunda hem fikir olmakla beraber ismetin zamanı, sınırı ve niteliği gibi konularda ihtilaf etmişlerdir. Araştırmamızda Mevdûdî'nin Tefhimu'l Kur'an ve Tabatabâî'nin el-Mîzân fî Tefsîri'l-Kur'an adlı eserlerinde itap ayetlerine ilişkin yorumları, konuyu ele alma biçimleri mukayeseli bir şekilde incelemeyi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the effects of the idea of the impeccability of the Prophets on explicating the Holy Qur'an within the framework of the commentaries in the explications, with the sample of the acts marked by sin within the Verses about the Prophets. The ideology of impeccability of the Prophets, which means they were protected from the sins, has been considered necessary in order to be able to fulfil the mission of Prophethood and not to go for nothing the benefits of sending Prophets. The impeccability title of the Prophets has been discussed today because of there are Verses both states the superior abilities of Prophets and which are warning them. Islamic scholars has been explained the Verses extensively and attempted to bring into compliance with the ideology of impeccability. It's kept its significance among the people from past to present that how those Verses which seems as contradictory with the purity of the Prophets are being understood by the Islamic scholars. The sects of Islam are in agreement on necessity of the impeccability title of the Prophets however they just conflicted on the topics like the time, limitation and features of the impeccability. In our research it's investigated comparatively how the subject was handled and interpreted in the Mawdudı's book named“Tefhimu'l Qur'an ve Tebatebayi's el-Mîzân fî Tefsîri'l- Qur'an.”