Danıştay kararları ışığında iptal davalarında dava ehliyeti
Capacity to sue in action of annulment in accordance with the council of state
- Tez No: 492859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hazırlamış olduğumuz çalışmada, iptal davalarında dava ehliyeti kavramı, Danıştay kararları çerçevesinde incelenmiştir. Ehliyet kavramı ele alınırken, İdare Hukuku'na özgü iptal davalarında genel ehliyet şartının yanında aranan menfaat ihlali kavramının anlam, içerik ve niteliklerinin açıklanmasının yanı sıra sınırlarının çizilmesinde göz önüne alınması gereken Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen Hukuk Devleti ilkesi yeri geldiğince vurgulanmıştır. Tüm bunlar yapılırken konulara ışık tutacak birçok yargı kararına ve mümkün olduğu kadar öğretideki çeşitli görüşlere yer verilmeye çalışılmıştır. Çalışmada davaya taraf olabilme şartlarından olan ehliyet hususu yalnızca davacı açısından ele alınmıştır. Nitekim davalı tarafından davalı olarak taraf olabilme hususu, dava ehliyeti ile değil, husumet kavramı ile ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the condition of capacity to sue, in accordance with the Council of State, in the actions for annulment. When the concept of capacity to sue is considered, in Administrative Law-specific general capacity to sue of actions for annulment together the meaning, content and qualities of the concept of infringement advantage boundaries emphasized The State of the Law, which take place in the article 2 of the Constitution. When all this is done, many jurisdictions have sought to shed light on the issues and tried to include as many teachers opinions as possible. When all this is done, in order that explain the topics, many court decisions and as possible approaches in the doctrine. İn the study, the capacity to sue which is precondition for being puty to suit ise approached only in terms of plantiff therefore, the subject of being party to a sut as defendant, in terms of defendant, is expressed by the concept of animosty, not by capacity to sue.