Manevi yönelimli aile danışmanlığı
  1. Tez No: 492873
  2. Yazar: FURKAN AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz dünyasında yaşamın her alanında büyük değişiklikler meydana gelmekte ve bu değişiklikler kendisiyle birlikte yeni problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İnsanın anlam ve manevi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken modern toplum bağımlılık, saldırganlık, depresyon, intihar, boşanmalar gibi birçok problemin ana tetikleyicisi olmuştur. Günümüz problemlerini yüzyıl öncesinde olduğu gibi geleneksel inanışlar ve eldeki kuramlar ile çözmeye çalışmak eksik veya faydasız bir yöntem olarak karşımıza çıktığı görülmüştür. Bu değişmeler ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar doğrultusunda aile danışmanlığı gibi psikolojik destek hizmetlerinin bunları karşılayabilmesi için kendini bu doğrultuda yenilemesi gerekmektedir. Materyalist, pozitivist ve seküler değerler üzerine inşa edilen ana akım psikoloji; insanın mutluluk, anlam, maneviyat gibi yönlerini göz ardı ettiği için danışanların anlam ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmışlardır. Manevi aile danışmanlığı toplumsal şartların değişmesiyle ortaya çıkan yeni problemlere kalıcı çözümler getirebilmeyi amaçlamaktadır. Manevi aile danışmanlığı batının teknikleriyle doğunun bilgeliğini birleştirip kendi kültürel değer ve kodlarımıza uygun psikolojik destek vermeyi temel gaye edinmiştir. Daha çok insanın hayata tutunmasını sağlayan anlam arayışı üzerine durmakta ve bununla birlikte bağlantılı olarak mutluluk, maneviyat gibi insan hayatının vazgeçilmez kavramları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunu yaparken pozitif psikoloji, logoterapi, manevi danışmanlık gibi pek çok farklı ekolden faydalanmaktadır. Araştırma kapsamında yirmi aileye uyguladığımız mülakatlar sonucunda, mutluluk ve maneviyat gibi kavramların önemi belirtilmiş ve manevi aile danışmanlığına olan ihtiyaç net bir şekilde ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, major changes have taken place in each field of life, and these changes have caused emerging new problems. The modern society, which has faced difficulties in satisfying meaning and spiritual needs of people, has been the main stimulation of many problems such as addiction, aggression, depression, increasing of rate of suicide and divorce. Trying to solve today's problems with traditional beliefs and existing theories like in the past century is seen as a lack or useless method in solving such problems. These changes and the emerging new needs require that psychological support services such as family counseling should be renewed in the direction in order to fulfil these needs. Mainstream psychology built on materialistic, positivist and secular values; has failed to satisfy the need of the clients' meaning in order that it gloss over happiness, meaning, and spiritual side of human. Spiritual family counseling aims to bring permanent solutions to new problems emerging with changing social conditions. As being suitable with our own cultural values and codes, spritual family counseling has aimed to give psychological support by the means of combining the wisdom of East with the techniques of the West. It focuses on the search for meaning that provide clutching onto the life of more people, and in conjunction with it concentrates on indispensable concepts of human life, such as happiness and spirituality. In doing so, it benefits from many various forms, such as positive psychology, logotherapy, and spiritual counseling. As a result of the interviews which we have conducted with twenty families in the scope of the research, the concepts such as happiness and spirituality have been emphasized and the need for spiritual family counseling has been clearly revealed.