Sosyal ağlarda fantastik etkileşimin sunduğu olanaklar: Yeni nesil şöhretler
The possibilities offered by fantastic interaction on social networks: New genaration of celebrities
  1. Tez No: 492883
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
İnternetin ve teknolojinin gelişiminin sonucunda giderek artan sayısallaşma sosyal ağların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sosyal ağlar, kullanıcıların yeteneklerini geniş kitlelere ulaştırabildiği etkileşim ortamlarıdır. Sosyal ağlar, kullanıcıların kendi benlik sunumlarını meydana getirdikleri üretim tüketim faaliyetleri sonucunda şöhret olma olanağı sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, sosyal ağlarda kullanıcıların girdiği üretim eylemlerinin sonucunda, sosyal ağlar üzerinden geniş kitlelerin ilgilerini çekmesiyle elde ettikleri yeni şöhret (mikro ünlü) olma durumunu, web 2.0 teknolojisinin sağladığı üreten tüketici olma yetisi üzerinden nasıl olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin kapsamında şöhretleşmeyi sağlayan etkinin belirlenmesi için ağlar üzerinde bunu pratik eden bazı kullanıcılar örneklem alanı seçilerek tezin içeriği ekseninde onlara açık uçlu sorular sorularak derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması, sosyal ağlarda kullanıcılar ürettikleri içerikler üzerinden diğer kullanıcılarla etkileşime girerek, ağların yarattığı fantastik etkileşimle birlikte kazanılan şöhretlik ve elde edilen maddi ve manevi kazanımlarının niteliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the result of development of Internet and technology, the digitalization increasing provides social networks to reveal. Social networks are interaction setting which the users' talents are transmitted to the huge mass. Social networks enables to the users to be famous as a result of the production and consumption activities in which the users give their own self-presentation. This thesis aims to expose the situation of being a new fame (micro celebrity) of the people who attract the large masses' attention through social networks and how it is through the ability to be a producing consumer provided by web 2.0 technology as a result of in the social activities which the users prefer. Within the scope of the thesis content, for to be designated the influence of providing to be famous, some users who have practiced this were chosen via networks as a sampling and they were asked open-ended questions, also, they were interviewed with. Last of all, this thesis, by means of the users on the social networks through to be provided new contents they interact with other users and then the fame and the acquired material and spiritual gains that have been achieved along with the fantastic interaction is created.