Sosyal ağlarda emniyet verilerinin incelenmesi
Criminal data analysis at social network
- Tez No: 245251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde teknolojiden sağlığa, eğitimden finansa ve daha birçok alanda ham verilerin artması bu veriler üzerinde çalışmalar yapılmasını gerekli kılmıştır. Ham verilerin incelenip üzerinde çalışmalar yapılmasıyla ortaya işlenmiş veriler çıkmaktadır. Emniyet alanında ortaya çıkan suç verilerinin çoğalması bu alanda ham suç verilerinin üzerinde incelemeler yapılmasını gerekli kılmıştır. Suç verilerinin incelenmesi yeni çıkacak suçları önlemeye yönelik çözümler sunacaktır. Bu alanda yapılacak çalışmalarla organize suç örgütlerinin yapısı, suç örgütünün lideri, suç örgütündeki alt gruplar ve daha birçok bilgiyi ortaya çıkarılabilecektir. Emniyet birimleri için suç istatistiklerine dair online raporlama, hangi profildeki insanların ne tür suçlara meyilli olduklarını belirleme, eş zamanlı suç engelleme politikaları oluşturmak büyük önem arz etmektedir. Bu da eldeki suç verilerin işlenmesi ile mümkündür. Son zamanlarda suç verileri üzerine yapılan çalışmaların popülerliği artmaktadır. Teknolojik imkanların gelişimine paralel olarak bu veriler üzerine yapılan çalışmalar artmakta ve kolay bir biçimde incelenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Todays from tecnologies sectors to healty sectors, from educational activities to finance and also more sectors contains so many row datas. Increasing amounts of row data makes researchers to study on these datas. After studying and prosessing on row data information will be resulted.Increasing amount of criminal on police department make resesearcher to study on row criminal datas at this department.Studying row criminal data will represent solution to prevent new crimes. With studying on this area, organisational gang structure, the leader of the gang, subgroups of the gnag and so many information about gang will be appeared. Online reporting for Crime data statistics, which person can make what crime, prevent realtime crime are very important for police departmets. This can be done with with researching and processing holded crimes datas. Working on crime datas is being more popear atthe last times. Working on these crime datas is increasing and technologics development make it easy to resarch on these data.