Stratejik karar alma sürecinde oyun teorisi yaklaşımı ve bir uygulama
A game theoretic approach to strategic decision making process and an application
  1. Tez No: 492904
  2. Yazar: YASEMİN BAKSİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ERDAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Oyun teorisinin geçmişi matematiksel olarak 1920'lere dayansa da aslında insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülebilir. Rasyonel bir varlık olarak insan, hayatı boyunca yüzleştiği sorunlar karşısında stratejilerini belirlemiş ve bunların getirilerini hesaplayarak hareket etmiştir. Geçmişten günümüze insan, sahip olduğu bu yaklaşımı bir yöntem haline getirerek geliştirmiş ve askeri alanlardan iktisada, siyasetten işletmeye, tıptan biyolojiye birçok alanda kullanmıştır. Bu çalışmada, karar alma bir süreç olarak ele alınmış ve stratejik bir karar alma yöntemi olan oyun teorisi yaklaşımı, uluslararası ilişkilerde Türkiye-Rusya çekişmesini incelemek üzere çalışılmıştır. Bu çekişmeye uygun oyun modeli ise tam bilgiye dayalı, işbirlikçi olmayan, iki oyunculu, sıfır toplamlı ve statik bir oyun modeli olarak önerilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında, Türkiye'nin Rusya ile gireceği bir çekişmede kritik boyutlarda olmasa da kaybeden taraf olacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although its mathematical background is based on 1920s, Game Theory might be thought as old as human history. As a rational living creature, humans have lifelong defined their strategies and estimated their utilities when facing problems. From past to present, humanity has improved and worked up this approach into a method and applied it into many areas such as military, economy, politics, business, medicine, biology et cetera. In this paper, decision making has discussed as a process and game theoretic approach, which is a strategic decision making method, has carried out in order to analyze Turkey-Russia conflict in terms of international relations. A non-cooperative, two-person, zero-sum, static game with complete information model has been proposed for this conlict game. In the light of the results obtained, Turkey would be the losing party in a such conflict game even though it is not significant.