Reklam veren açısından lokasyon temelli pazarlama
Location based marketing oriented advertiser's
  1. Tez No: 492905
  2. Yazar: VOLKAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İletişim teknolojilerinin gelişimi ve bilişim uygulamalarındaki gelişmeler ile geleneksel pazarlama etkinlik alanını dijital pazarlamaya bırakmaktadır. İnternet ve teknoloji bireylerin hayatında daha fazla yer edinmektedir. 1900'lü yıllarda ürün ve hizmetlerin üretimi önem arz ederken, günümüzde ürün ve hizmetlerin sunumu tüketiciye ulaştırılma yöntemi önem göstermektedir. Dijital teknolojilerin gelişmesi internet ve sosyal medya uygulamalarının bireylerin hayatlarına girmesiyle geleneksel pazarlama yöntemleri yerini dijital pazarlamaya bırakmaktadır. Dijital pazarlama faaliyetleri lokasyon temelli pazarlama etkinlikleri ile tüketiciye kişiselleştirilebilir mesajları iletmektedir. Lokasyon temelli pazarlama reklamverene avantaj sağlamakta ürün ve hizmetler hakkındaki iletilerin tüketiciye ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu noktada lokasyon temelli pazarlama içerisinde kullanılan beacon teknolojisi ve beacon pazarlama yöntemleri lokasyon temelinde reklamveren ile tüketici arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Araştırma reklamveren açısından lokasyon temelli pazarlama çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Lokasyon temelli pazarlama faaliyetleri yürüten ve beacon teknolojisini pazarlama etkinliklerinde kullanan şirket uzmanları ile derinlemesine mülakat yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of communication technologies and developments in information applications, traditional marketing has left its field of activity to digital marketing. The Internet and technology have more room in the lives of individuals. While the production of goods and services is important in the 1900's, the way of delivering products and services to consumers is important today. The development of digital technologies has led to the introduction of internet and social media applications into the lives of individuals, and traditional marketing methods have left their place to digital marketing. Digital marketing activities communicate locally-based marketing activities and consumer customizable messages. Location-based marketing provides an advantage for advertisers and plays an important role in reaching consumers for products and services. In this point, beacon technology and beacon marketing methods used in location based marketing provide communication between advertiser and consumer on location basis. The research was conducted in the context of location based marketing in terms of advertiser. It was conducted through in-depth interviews with company experts conducting location-based marketing activities and using beacon technology for marketing activities.