Bilgi güvenliği farkındalığı üzerine bir araştırma : Marmara Üniversitesi örneği
A study on information security awareness: The case of Marmara University
  1. Tez No: 492929
  2. Yazar: BERRİN ASLAN ÖZTEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Marmara Üniversitesinde görev yapan akademik ve idari personelin bilgi güvenliği farkındalıklarının çeşitli veri ve istatistiklerden yararlanılarak ölçülmesidir. Çeşitli bölümlerde görev yapan idari ve akademik olmak üzere toplam 414 personele“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği”uygulanmıştır. Bu çalışmada araştırmanın çerçevesini oluşturan bilgi güvenliği, bilgi güvenliğinin gelişimi, bilgi güvenliği prensipleri, bilgi güvenliğine yönelik tehditler ve alınması gereken önlemler, eğitim ve farkındalık çalışmaları detaylı olarak incelenmiştir. Faktör analizi sonucunda ölçeğin, 31 madde ve 4 alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Belirlenen alt faktörlerin personelin yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, görev türü, görev süresi, kaç yıldır internet kullandığı ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu kapsamda araştırmada elde edilen veriler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA ile incelenmiştir. Anlamlı farklılık bulunan grupların tespiti için Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bilgi güvenliği farkındalığı alt faktörlerinin personelin cinsiyet, yaş, görev türü, öğrenim durumu, kaç yıldır internet kullandığı ve günlük internet kullanım süresine göre anlamlı fark gösterdiği görülürken; görev süresine göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure information security awareness of academic and administrative staff working at Marmara University by using various data and statistics. An“Information Security Awareness Test”is applied to a total of 414 staff members, including administrative and academic staff working in various departments. The research topics explored in this study include the information security, the principles and development of it, the threats faced, the precautions to be taken and as well as the education and awareness studies about information security. In the result of the factor analysis, it is determined that the scale consists of 31 items and 4 sub-dimensions. The subfactors are analyzed in terms of the variables of age, gender, education status, type of duty, working years, number of years as an internet user and daily internet usage period. In this context, the data is analyzed by independent sample t-test and one-way ANOVA. The Scheffe test was used to identify groups with significant differences. As a result of the research, it is observed that the subscale factors differ significantly in terms of gender, age, type of duty, education status, number of years as an internet user and daily internet usage period, while the factors show no significant difference in terms of the working years.