İçsel büyüme sürecinde Ar-ge, beşeri sermaye ve sosyal sermayenin etkileri
In endogenous growth progress effects of research and development, human capital and social capital
- Tez No: 492930
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ekonomi disiplinin ilk ortaya çıktığı zamanlardan bu yana ekonomik büyüme olgusu iktisatçıların üzerinde sıklıkla durduğu bir konu olmuştur. Başlangıçta dışardan daha kolay analiz edilebilen fiziki sermaye ve emekle açıklanan ekonomik büyüme, zamanla ekonomik aktiviteyi düzenleyen, verimliliği sağlayan olguları da içerecek şekilde daha kapsamlı analizlerle açıklanır olmuştur. Adam Smith Ulusların Zenginliği kitabında iş bölümü ve uzmanlaşma kavramlarıyla içsel büyüme yaklaşımının temel yaklaşımını vurgulamış olmasına karşın, ekonomik büyüme dışsal faktörlerle açıklanmıştır. Solow'un 1956 yılındaki çalışmasıyla öncülük ettiği ve 1960“lı yıllarda başka iktisatçıların da katkılarıyla geliştirilen neoklasik büyüme teorisi ekonomik büyümenin ancak yarısının fiziki sermaye ve emekle açıklayabilmiş, büyümenin geri kalanını teknolojiye bağlamış ancak tam olarak izah edemeyip, ”artık terim“ olarak analiz dışında tutmuştur. 1980'lerde söz konusu ”artık terim“i açıklamaya yönelik analizler yeni bir akımın ortaya çıkmasını sağlamıştır. İçsel büyüme teorileri, ekonomik büyümenin önemli bir kısmını oluşturan teknolojik gelişmeyi ”artık" olarak nitelendirmekle yetinip, uzun dönemli ekonomik büyümenin dinamiklerini açıklayamayan neoklasik büyüme modeli ile onun varsayımlarının tepkisi olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada içsel büyüme teorisi ile uzun dönemli ekonomik büyümenin daha iyi ve kolay analiz edilmesini sağlayan ar-ge, beşeri sermaye ve ekonomik büyümeye adeta içsel bir altyapı sağlayan sosyal sermayenin ekonomik büyümedeki rolü açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the first time economic discipline has emerged, the phenomenon of economic growth has been a subject that has often been emphasized by economists. The economic growth that was initially explained by physical capital and labor, which can be analyzed more easily from the outside, has been explained by more comprehensive analyzes including the events that regulate economic activity over time and provide efficiency. Although Adam Smith emphasized the basic approach of the endogeneous growth approach with the concepts of division of labor and specialization in the book of the Wealth of Nations, economic growth is explained by external factors. The theory of neoclassical growth, which Solow pioneered in 1956 with the contributions of other economists in the 1960's, could only explain half of the economic growth with physical capital and labor, bound the rest of the growth to technology, but did not fully explain it,“residual term”as the analysis has kept out. In the 1980s, the analysis to explain the“residual term”provided a new trend to emerge. Endogeneous growth theories have emerged as a reaction to its assumptions, with the neoclassical growth model, which is satisfied with describing the technological development that constitutes a significant part of economic growth as“residual”and can not explain the dynamics of long-run economic growth. In this study, the theory of endogenous growth tried to r&d, human capital which explain long-term economic growth and better and easier analysis and the role of social capital that an almost internal infrastructure for economic growth.