Kamusal teşhir ve gözetim kültürü bağlamında televizyonda evlilik programları
Marriages programmes on tv shows in the contex of public exposure and surveillance culture
- Tez No: 492937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, medyanın çöpçatanlık misyonu ile hazırladığı evlilik programlarından biri olan“Esra Erol'da”programında özel yaşamın kamusal alana nasıl taşındığı ve gözetlemenin sıradan bir eyleme nasıl dönüştüğünü ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle özel hayatın teşhirci sunumu ve gözetim kültürü bağlamında literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında çalışmanın örneklemi olan“Esra Erol'da”programı nitel içerik analizi ve söylem analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Esra Erol'da programında göze çarpan nokta evlenmek amacıyla ekran önüne çıkan bireylerin, özel yaşamlarına ait en mahrem bilgileri milyonlara açmakta beis görmediğidir. Bunun yanında, toplumsal açıdan bir diğerini izlemenin doğru olmadığı kabul edilse de, Esra Erol'da programında 'gözetlemenin' arzu edilen bir eyleme dönüşmesi dikkat çekicidir. Bu bakımdan Esra Erol'da programı özel yaşamın teşhirci sunumuna sahne olmakta ve röntgencilik yapmayı normalleştirmektedir. Sosyal sorumluluk projesi ürünü olarak seyirciye sunulan evlendirme programlarının duygusal bir pazarlık aracı olması, evliliğin kurgusal bir şova dönüştürülmesi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study closure how media transform the private space to public sphere and how survalliance becomes a common act by Esra Erol'da which is a marriage programme on TV. First of all, in this study, literacy research have been made about exhibitionist presentation of privacy and cultere of survalliance. Then Esra Erol'da TV programme examined according to methods of which are qualitative content analysis and discourse analysis. An interesting fact which is sparking interest about The people who attend Esra Erol'da TV programme purpose of marriage, Those people has no worries about sharing their privacy on screen with millions. Besides, another interesting fact that peeping is intolareted according to values of society however, survalliance becomes a desired action in Esra Erol'da TV programme. Thus Esra Erol'da normalised peeping and exhibitionist presentation of privacy. Morever, marriage programs transform marriage to fictioned TV show as a product of social responsibility project which has been presented to audience as tool of emotional negotiation.