Türk Vergi Hukukunda vergiyi dolanmaya yönelik işlemlerle mücadele araçları
Tools for tackling transactions aimed at bypassing tax in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 492936
  2. Yazar: ALPEREN ASIM KORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Vergi yükümlüsünün vergiye karşı tepkileri arasında gösterilen davranışlarından kimisi hukuka aykırı iken kimisi hukuka uygun olarak gerçekleşmektedir. Kanunun lafzına uygun ancak amacına aykırı olarak daha az vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen işlem ve durumlarla mücadele etmek amacıyla birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bir takım kurallar getirilmiştir. Bu kurallar ile birlikte kanunun lafzına uygun ancak amacına aykırı işlem ve durumlar ile mücadele edilmektedir. Bu kurallar arasında yer alan ve tezde incelenmiş olan kurallar, Vergi Usul Kanunu'nun 3/B hükmü, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç, örtülü sermaye, kontrol edilen yabancı kurum, vergi cennetleri ve anlaşma faydasının sınırlandırılmasıdır. Tezde incelenmiş olan kuralların uluslararası vergi hukuku ile bağlantılı kurallar olması ve özellikle bu alanda yaptığı çalışmalarla gelişmelere yön veren teşkilatlardan birisinin OECD olması nedenleriyle, her bir kural bakımından OECD çalışmalarındaki gelişmeler de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While some of the behaviors shown among the reactions of the taxpayer to the taxation are illegal, some have occurred in accordance with the law. To tackle the transactions or situations that are paid less or no taxes in violation of law, Turkey has enacted a number of rules as in many countries have legislated. With the rules, states are combating with transactions and situations, which are in line with the letter of law but contrary to its purpose. Among the rules, which were examined in the thesis, there are Tax Procedure Code 3/B provision, transfer pricing, thin capitalization, controlled foreign company, tax havens and limitation of benefits. The developments in OECD work have been put forward in terms of each rule due to the facts that the rules examined in the thesis are related to international tax law, and one of the organizations that guide international tax law is OECD.