Sarısu havzası'nın doğal ortam koşullarının arazi kullanımına etkisi
Sarısu stream basin's effect of land use of conditions of the natural environment
- Tez No: 492938
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırma, Kocaeli ilinin kuzeyinde, çoğunluğu Kandıra ilçesi sınırları içerisinde, Karadeniz'e dökülen Sarısu Çayı havzasında, doğal ortam koşulları ve arazi kullanımı arasındaki ilişkileri incelemek üzere yapılmış bir çalışmadır. 368 km² olan inceleme alanının sınırını Sarısu Çayı'nın su toplama havzası belirlemiştir. Havza planlama ve arazi kullanım planı araştırmalarına örnek olması ümidiyle yapılan bu çalışma, aynı alanda daha önce herhangi bir coğrafi araştırma, ya da arazi kullanımı çalışması yapılmamış olması hasebiyle, Sarısu Havzası ve Kandıra İlçesi açısından büyük önem taşıması beklenmektedir. 3 bölüm olarak kurgulanan çalışmanın ilk bölümünde, havzanın fiziki coğrafya özellikleri ayrı başlıklar halinde açıklanmış, bunu yaparken de havzanın bazı kısımlarında farklı bilim dallarınca yapılan araştırmalardan faydalanılmış ve veriler bütün hale getirilmiştir. Ölçüm, analiz ve coğrafi müşahadenin yapıldığı birinci bölümden sonra ikinci bölümde, havzanın arazi kullanım özellikleri belirlenerek, açıklanmıştır. Uzaktan algılama programlarının yoğun olarak kullanıldığı ikinci bölümde, uydu görüntülerinden elde edilen veriler, idari birimlerden alınan verilerle karşılaştırılarak arazi kullanım durumu ortaya konmuştur. Üçüncü bölüm olan son bölümde ise havza planlaması üzerinde durulduktan sonra, havzanın üst ve alt ölçekli planlardaki yeri üzerine bir analiz yapılmış, daha sonra ise ikinci bölümde tespit edilen her bir arazi kullanımı çeşidi için ayrı ayrı başlıklar halinde kullanım planı önerileri yapılmıştır. Ardından sonuç bölümüne geçilerek, çalışma boyunca açıklanan durum, maddeler halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to see the relationship between conditions of the natural environment and land use in the north of Kocaeli province, township of Kandira, Sarisu Stream Basin flows into the Black Sea. The drainage basin of Sarisu Stream restricts the research area which is 368 km². This study which is made in the hope that it would be an example of the studies of basin planning and land use since aforementioned basin has never been worked before on the geographic study or land use, this project has crucial importance for Sarisu Basin and Kandira. In the first chapter of study which covers three main chapters, physical geographic features of the basin are explained under separate titles, the studies which are made beforehand by different disciplines are also used and all the data which is found are united. After first chapter which computation, analysis and geographical observation is done within in the second chapter, basin's characteristics of land use are explained by stating. In the second chapter which Remote Sensing programs are used intensively the state of land use is presented by comparing data which are obtained from satellite images and data which is obtained from administrative units. As for third and last chapter after discoursing basin planning the location of the basin in the large and small scale map is scrutinized, after that land use planning offers under separate titles is made for each type of land use which is found in the second chapter. Later, in the conclusion part the statement that is explained throughout the study is evaluated in the form of substances.