Zemahşerî'nin El-Keşşâf'ında temsîli anlatım
Representative expression in Zamakhshari's Kashsaaf
  1. Tez No: 492949
  2. Yazar: SEDAT SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, Zemahşerî'nin Keşşâf isimli tefsirindeki“temsîl”yaklaşımıdır. Çalışmanın ilk bölümünde Arap dili belâgatı açısından temsîl teriminin anlamı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra temsîl ile yakın ilişki içerisinde olduğu düşünülen kavramlar da ele alınmış ve birbirleriyle olan münasebetleri incelenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde temsîl teriminin tanımında bir karışıklık olduğu görülmüştür. Bundan dolayı gerek klasik gerek çağdaş Arap dili belâgatı eserlerine müracaat edilerek bu belirsizlik giderilmiş, söz konusu kavramın anlam çerçevesi belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde ise seçilen bazı ayetler üzerinden Zemahşerî'nin temsîl anlayışı belirlenmiştir. Örnek olarak ele alınan ayetlerin incelenmesi sonucunda, Zemahşerî'nin -birçok araştırmacının iddiasının aksine- temsîl yaklaşımının tek gayesinin mezhebî kaygılar olmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte çalışmamızda zaman zaman onun temsîl yaklaşımıyla ilgili problemli görülen hususlara da temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the representation approach in the exegesis called Kashsaaf Zamakhshari. In the first chapter of the study, the meaning of the representation concept is tried to be determined by referring to sources of the classical Arab language. In addition to this, concepts which are thought that there has close relation with the representation have been extensively dealt with, and examined relations with each other. As a result of the research, it has been recognized that there is a confusion in definition of the representation concept. Therefore, being referred to both classical and contemporary sources of the Arab literateur, this kind of confusion has been resolved, and meaning frame of the relevant concept has been defined. In the second and third chapters of the study, Zemahsherî's representation approach has been determined through some selected verses. As a result of examining the verses which have been dealt with as an example, it has been understood that main purpose of Zamakhshari's representation approach is not doctrinal concerns contrary to the claims of many researches. Nevertheless, it has been mentioned about his representation approach which have some problematic aspects in this study.