İkna edici iletişim bağlamında davranışsal içgörü kullanımı: Kamu sağlık politikası alanında bir araştırma
The use of behavioural insights in the context of persuasive communication: A study in the field of public health policy
- Tez No: 492956
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Özellikle son 10 yıldır, üzerinde yapılan çalışmaların her geçen gün arttığı bir disiplin olan davranışsal içgörü, günümüzde birçok ülkenin kamu politikalarını şekillendirmede de başvurdukları bir alan olmuştur. Klasik iktisadın ekonomik insanı“homo economicus”un gerçek hayatta her zaman var olmadığı gerçeği davranışsal içgörü disiplinini yaratan en önemli etmendir. Ekonomik insan akılcıdır, duygularından bağımsız mantıklı kararlar alır ve bireysel veya toplumsal faydasını maksimize eder. Ancak gerçek hayatta insan kimi zaman akıl dışı davranır. İnsanın yaratılışına özgü yanılgıları vardır; beşer şaşar. Tüm bu kusur ve eksiklerinin yanında, insan aynı zamanda bilişsel cimridir; çoğu zaman detaylı düşünmek için enerji harcamak istemez, kestirmeler kullanır. Davranışsal içgörü, insana ait hata ve kusurları insana ve topluma en faydalı olacak şekilde kullanmayı amaçlar. Dünyanın pek çok ülkesinde sayısı gün geçtikçe artan davranışsal içgörü alanında faaliyet gösteren kurumlar bulunmaktadır. Bu disiplinde her geçen gün daha fazla sayıda yayın çıkarıldığı, hatta sadece bu alanda çalışmaların yayınlandığı alana özgü dergilerin bulunduğu, davranışsal içgörü ile ilgili ulusal ve uluslararası konferanslar, seminerler, yarışmalar düzenlendiği göz önüne alındığında, davranışsal içgörü alanında yapılacak çalışmaların ülkemiz açısından ehemmiyeti daha da iyi anlaşılacaktır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde henüz çok yeni bir kavram olan davranışsal içgörüyü ikna bağlamında ele alarak ve davranışsal içgörü uygulamalarının bir kamu politikası aracı olarak kullanımını araştırmaktır. Araştırma kapsamında OECD ülkeleri sağlık politikalarındaki davranışsal içgörü vakaları incelenmiş, bu vakalar Sunstein'in 10 temel özendirme uygulamasına göre değerlendirilmiş ve Türkiye için benzer vakaların analizi yapılarak Türkiye özelinde öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioural insights as a discipline sees ever rising numbers of studies, and is often used by many governments in providing input for their public policies. The fact that the economic man of the classical economics, i.e.“homo economicus”, does not necessarily exist in real life is often deemed the raison d'être of the discipline. The economic man is rational, (s)he takes feasible decisions and maximizes her/his personal utility as well as that of the society. However, in real life, the real man is irrational, ever and anon. Real man is prone to humane errors and biases; to err is human, after all. Besides, the real man is also a cognitive miser; mostly (s)he does not want to spend her/his energy for overthinking. Instead, (s)he uses heuristics. Behavioural insights, as a discipline, aims to use human errors and biases for the good and wealth of the society and the person involved. Currently, a rising number of institutions worldwide focus on the field of behavioural insights. The number of studies in the field also run in a parallel trend. There are even a number of publications dedicated to this field. Furthermore, many national and international conferences, seminars, and awards are organized continuously. In the view of all these, the importance of behavioural insights studies cannot be emphasized enough for Turkey. The aim of this study is to review behavioural insights in the context of persuasive communication and to analyze its use as a public policy tool. Within this framework, the role played by behavioural insights in shaping the healthcare policies of OECD countries is investigated. The cases analyzed are evaluated in the light of Sunstein's 10 important nudges and some suggestions are made with reference to similar cases in Turkey.