Dolichiste yerleşim analizi
Dolichiste settlement analysis
- Tez No: 492973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kekova Bölgesinin 4 km doğusunda yer alan Andriake Limanı ve Myra'da bulunan denizcilerin koruyucusu olan St. Nicholaus kilisesi, bölgenin hem ticari hem de dini bir öneme sahip olmasına neden olmuştur. Ayrıca Kekova Bölgesi sınırlarında yer alan Aperlai, Dolichiste, Simena ve Teimiusa kentleri, antik deniz ticareti rotası içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bölgede yapılan araştırmalar sonucu, bu bölgede yer alan limanların daha çok kıyı ticareti yapan küçük ölçekli limanlar olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum, bölgede yer alan yerleşimlerin önemini arttırmakta ve bölgenin İÖ 7-6. yüzyıldan başlayarak İS 7. yüzyıla kadar antik çağ denizcileri ve tüccarları için talep görmüş ve yerleşime sahne olmuştur. Söz konusu kentlerin kıyı yapıları ve limanları bölgede yaşanan depremlere bağlı tektonik hareketler sonucu günümüzde su altında bulunmakta ve batık şehir olarak anılmaktadır. Dolichiste Yerleşim Analizi başlıklı çalışmamızın temel veri kaynağı Kekova Adası Yerleşimi artalanının oluşturduğu düşünülen yaklaşık 80.000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen ekstansif ve sistematik arkeolojik yüzey araştırmasıdır. Tezin başlıca amacı yüzey araştırmaları sonrasında ofis ve kütüphane çalışmalarında elde edilen verinin çağdaş arkeolojik kuram çerçevesinde değerlendirilmesi ve böylelikle Kekova Adası Helenistik ve Geç Antik Çağ içerisinde kentleşme sürecinin açıklanması ve yerleşim düzeninin tanımlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Andriake Port, which is 4 km east of the Kekova Region and St. Nicholaus church which the guardian of the marines in Myra, which They have caused the region to have both a commercial and a religious prescription. In addition, the towns of Aperlai, Dolichiste, Simena and Teimiusa on the border of the Kekova Region have an important place in the ancient maritime trade route. As a result of the research done in the region, it is understood that the harbours located in this region are mostly small-scale harbours operating on shore. This situation increases the importance of settlements located in the region and the region 7-6 BC. From the beginning of the century to the 7th century AD, there was demand for the antique age marines and merchants, and the settlement was the scene. The tectonic movements of the coastal structures and ports of the cities related to the depressions inhabited by the region are now underwater and are referred to as sunken cities. It is an extensive and systematic archaeological survey of an area of approximately 80,000 square meters, which is thought to be the result of the work of our Dolichiste Settlement Analysis, the main data source of the Kekova Island Settlement. The main aim of the thesis is to evaluate the data obtained from the office and library studies in the framework of contemporary archaeological theory after the main surface surveys and thus to explain the process of urbanization in Hellenistic and Late Antiquity and to define the settlement order.