Ekonomik ve sosyal haklar özelinde insan hakları uygulamaları (Türkiye örneği)
Human rights applications especially economic and social rights (Example Turkey)
- Tez No: 492972
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan hakları, sadece insan olmakla kazanılan, doğuştan sahip olunan, vazgeçilemez ve devredilemez haklardır. Toplum ve devlet ortaya çıkardığı değil bilakis onların kuruluşundan da önce sahip olunan vazgeçilemez, reddedilemez haklardır. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi Dünya ölçeğinde kabul edilebilir bir ülkenin öncelikli siyasi hedefleri arasında yer almalıdır. Bu anlamda hukukun üstünlüğünü benimseyen ülkelerde demokratik standartlara uyum amaçlanıyorsa insan haklarına saygı tam olarak sağlanmalıdır. Çalışmada insan hakları kavramları ile ekonomik ve sosyal haklar mercek altına alınarak Türkiye'deki uygulamaları ve bu uygulamalar neticesinde oluşan ihlallerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri'nde görülen örnek davalarda incelenmesi suretiyle ülkemizde bu anlamda yaşananların ve gelişen insan hakları algısının ortaya konulması hedeflenmiştir. Ülkemizde özellikle Avrupa Birliği uyum sürecinde insan hakları lehinde uygulamalar artmış, ihlaller mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılmış ve bu ihlallerin önüne geçilmesi için yasal altyapı çalışmaları yapılmıştır. Konuyla ilgili denetim, danışma ve Avrupa 'da ki kurumlarla irtibat mekanizmaları Avrupa Birliği ile ilişkilerin iyileşmesi ile doğru orantılı olacak hızda reformlar gerçekleştirilmiştir. Kişilerin yaşama, dokunulmazlık, İşkence ve Kötü Muamele Yasağı, Özgürlük ve Güvenlik, Özel hayatın Gizliliği, Adil Yargılanma gibi hakları kadar çalışmada detaylandırılacak olan ekonomik ve sosyal haklar da önemlidir ve reddedilemez. Bu hakların korunması da en az diğerleri gibi yasal ve ahlaki bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
Human rights are the rights that a person has already from birth which are not to be handed over or abandoned.These are the rights not founded by the government or society on the contrary existing before them, owned and irrejectable ones. Protection and development of The Human Rights must be one of the main goals of a country that is respected worldwide. For that reason strengtening democracy and law superiority and making full respect for the basic rights and freedoms must be targeted. In this thesis, Human Rigths consepts especially economical and social ones are stated and also applications in Turkey and violations after these applications that are held in European Court Of Human Rights are taken up to put forward what has experienced and developped about human rights perception in our country. Especially in the European Union accomodation process the percentage of applications on the benefit of human rights are increased, number of violations are decreased as far as possible and law substructure studies are held to prevent these violations. About this topic control, consult and connection with European associations mechanisms are founded, these reforms are put into application more rapidly in the periods of relations to be improved with European Union. Economic and Social rights, which will be detailed in this thesis are as important, and irrejectable as Living, Immunity, Ban on Torture and Misbehaviers, Freedom and Security, Secrecy of Private Lives and Fair Judiciary rights. Protection of these rights is legal and moral necessity as at least the other ones.