Bireysel faktörlerin girişimcilik üzerindeki etkisi: Deneyimsiz ve kıdemli girişimciler karşılaştırması
Impact of individual factors on entrepreneurship: Comparison of inexperienced and senior entrepreneurs
- Tez No: 492974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, deneyimli ve yeni başlayan girişimciler arasında bireysel faktörlerin girişimcilik üzerine etkisini incelenmiştir. Çalışmada, bireysel faktörlerin deneyimli ve yeni başlayan girişimcileri farklı şekilde etkiledikleri araştırıldı. Çalışma, birincil veri toplama tekniğinde anketler kullanılarak kantitatif tasarım kullandı. Bu çalışma Türkiye'de kıdemli ve deneyimsiz girişimcilere yönelikti. Veriler, Konya, Ankara, Trabzon ve Erzurum'da farklı şirket sahipleri veya hissedarlarından toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz aracı AMOS ve SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Bireysel faktörler ve girişimcilik arasındaki ilişkiyi belirlemek için Açıklayıcı Faktör Analizi (Exploratory Factor Analysis - EFA), Yapısal Eşitlik Modellemesi (Structural Equation Modeling - SEM) ve yol (path) analizi teknikleri kullanıldı. 494 anketten oluşan bir anket şirket sahiplerine ve hissedarlarına dağıtıldı. Bu anketlerin birçoğu Konya sanayi bölgesinde yer alan firmalara dağıtıldı. Karşılık olarak elde edilen geçerli anketler 318 idi. Araştırma, hipotez araştırmasının varsayılarak, bireysel faktörlerin kıdemli ve yeni başlayan girişimciler üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Fakat bireysel faktörler ile kıdemli girişimciler arasındaki ilişki, bireysel faktörler ve acemi girişimciler arasındaki etkiden daha güçlüdür.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of individual factors on entrepreneurship by comparing senior and novice entrepreneurs. The study explored if individual factors have influence on senior and novice entrepreneurs in different way. The study employed quantitative design in gathering primary data using questionnaires as data collection technique. This study targeted the senior and the novice entrepreneurs in Turkey. Data was collected from different company owners and shareholders in Konya, Ankara, Trabzon and Erzurum. Data gathered through 318 valid responses was analyzed with SPSS software and AMOS as analyzing tools. Different techniques were employed like Exploratory Factor Analysis and SEM (Structural Equation Modeling) by using path analysis to figure out the relationship between individual factors and entrepreneurship. Data analysis revealed that, as the hypothesis of the research holds, that individual factors have a direct effect on senior and novice entrepreneurs. Nevertheless, the relationship between individual factors and senior entrepreneurs is much stronger than the relationship between the individual factors and novice entrepreneurs.