Toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışan performansı üzerine etkisi: Arık Bey Tekstil Fabrikasında bir araştırma
Total quality management impact on employee performance of applications: Arık Bey Textile Factory research
  1. Tez No: 492978
  2. Yazar: ALPER ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel ölçekte 1970'li yıllarda yaşanan gelişmeler gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda var olma mücadelesi veren işletmeleri son derece etkilemiştir. Söz konusu dönemden sonra işletmeler sadece ulusal ölçekteki gelişmelerden etkilenmekle kalmamış aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen sosyo-ekonomik olaylardan da etkilenmeye başlamıştır. 2008 yılında ABD'de ortaya çıkan ve daha sonra küresel bir nitelik kazanan Mortgage krizi, bu durumun yakın tarihteki en açık örneğidir. Bu yüzden sadece kendi ülkesinde faaliyet gösteren işletmeler bile ekonomik yaşamlarına devam edebilmeleri için bazı uygulamaları kendi süreçlerinde hayata geçirmek zorundadır. Bu kapsamda özellikle 21. yüzyılda Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamaları, işletmeler açısından rekabet üstünlüğü sağlama, en fazla kâr elde etme ve yaşam mücadelesi verme gibi hedefleri gerçekleştirmede son derece hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışmada işletmeler açısından giderek artan bir öneme sahip olan TKY uygulamalarının çalışan performansı üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmaya çalışılmaktadır. Literatürde genellikle ele alınan TKY uygulamaları ile çalışan performansı arasındaki doğru yöndeki ilişkinin var olduğu savını destekleyici sonuçlara ulaşmak çalışma kapsamında ulaşılmak istenen nihai amaçtır. Söz konusu ilişkinin tespit edilmesine yönelikse anket yardımıyla toplanan veriler SPSS 17 istatistik analiz programında değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda işletmelerde uygulanan TKY uygulamalarının iyileştirilmesi halinde çalışan performansının da artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan ilk başta ortaya çıkan işgören verimliliğindeki söz konusu artış, işletmenin bulunmuş olduğu sektörde rekabet üstünlüğü elde etmesini ve sonuç olarak var olma mücadelesinden başarıyla çıkmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The developments experienced in global scales in 1970s extremely affected the businesses struggling for surviving in both national and international markets. After the period of interest, businesses were not only affected from the developments in national scale, but also they became to be affected from socioeconomic events occurring in any place of the world. Mortgage crisis that emerged in US in 2008 and then gained a global quality is the most evident sample of this case in the close date. In view of this, even the businesses being in active in their own countries, for being able to continue their economic lives, are obliged to implement their own processes. In this scope, especially in 21st century, applications of quality management have an extremely vital importance in realizing the targets such as providing competitive advantage, obtaining maximum profit, and surviving in terms of businesses. In this study, the effects of applications of total quality management, which increasingly has importance, on the performance of employee are attempted to be dealt with in detail. Reaching the results supporting the view that there is a direct relationship between TQM applications, generally discussed in the literature, and performance of employee is a final aim that is wanted to be reached in the scope of the study. Toward identifying the relationship of interest, the data collected by the survey were assessed on the statistical analysis program SPSS 17. As a result of the analyses carried out, in case of improving the applications of total quality management, it was concluded that total quality would also increase. On the other hand, the increase of interest in productivity of employee, which initially emerges, will be able to enable the business to obtain competitive advantage in the sector it is in and, as a consequence, come through the struggle to survive.