Sosyal medya pazarlaması: Kerkük'deki üniversite öğrencileri üzerine bir inceleme
Social media marketing : A raview of universty students i̇n Kerkuk
  1. Tez No: 492993
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED EZZULDDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürekli artan rekabet ve değişen tüketici tercihleri karşısında hedef pazarlarına daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmak isteyen işletmeler için cazip fırsatlar sunan sosyal medya, işletmeler için pazarlama iletişimi unsurlarından biri haline gelmiştir. Reklam uygulamaları için sosyal medyayı kullanan işletmelerin, hedef müşterilerinin davranışlarını takip etmesi, başarılı olabilmelerinin ön şartıdır. Bu nedenle sosyal medyada yer alan reklam uygulamalarının tüketicilerin tutum ve davranışlarına etkisinin araştırılması önem arz etmektedir. Sosyal medya pazarlamasına ilişkin genel algıyı güven ve genel yaklaşım faktörleri ile belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS 22.00 programı ile analiz edilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma evreni Kerkük Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde okuyan lisans ve lisansüstü öğrenciler, araştırmanın örneklemi ise basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. Yapılan analizler neticesinde sosyal medya pazarlama algısına genel olarak bakıldığında sosyal medyaya güven duydukları ve sosyal medya pazarlama aktiviteleri ile ilgili genel olarak olumlu bir algı içerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yaş gruplarına göre, eğitim düzeylerine göre, bölüme göre ve internette geçirilen süreye göre güven algısı, bölüme göre ve internette geçirilen süreye göre sosyal medya pazarlamasına yönelik algının farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media, which offers attractive opportunities for businesses that want to reach their target markets more quickly and effectively against ever-increasing competition and changing consumer preferences, has become one of the marketing communication elements for businesses. It is a prerequisite for businesses using social media for advertising applications to track their target customers' behavior. For this reason, it is important to investigate the effect of advertising practices in social media on attitudes and behaviors of consumers. In this study, which aims to determine social marketing with general perception confidence and general approach factors, the data obtained by questionnaire method were analyzed with SPSS 22.00 program and the results were interpreted. The research universe consists of undergraduate and graduate students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Kirkuk University and the sample of the researcher is selected by simple random sampling method and students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences. As a result of the analyzes made, when social media marketing perception is examined in general, it is concluded that they trust social media and they are generally in a positive perception about social media marketing activities. In addition, it has been found that there is a difference in social media marketing according to age groups, education levels, division and internet usage according to trust perception, division and internet usage.