Irak hukukunda suça iştirak
Criminal participation in Iraqi law
  1. Tez No: 492995
  2. Yazar: GHASSAN SALEH MHAIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Irak kanununda suça iştirak konusu ele alınmıştır. Suç, özgür bir irade tarafından işlenen bir eylem olup kanun o eylemin büyüklüğü ve onunla ilgili koşullara göre onun failine bir ceza vermekte ya da ona karşı bir önlem almaktadır. Irak kanun koyucu her ne kadar suça iştirakin tanımını yapmamış olsa da o, iştirak araçlarını belirlemiştir. İştirak; bir kişinin başkasıyla beraber suçu oluşturan eylemleri yaparak ya da doğrudan suçu işleyerek belli bir suça ortak olmasıdır. Irak Ceza Kanunu genel olarak suça iştiraki birinci kitabın üçüncü bölümünün beşinci faslında“suça iştirak”başlığı altında ele almıştır. Zira 47-54. maddeleri arasındaki sekiz maddeyi bu konuya tahsis etmiştir. 47. maddede faili ve 48. maddede şeriki ele almıştır. 50. maddede failin cezasını açıklamış ve aynı cezayı şerikin cezası kılmıştır. Tüm bunlar Irak Ceza Kanunu'nun suç birliği sistemini ve sınırsız ödünç teorisini kabul ettiğini göstermektedir. Zira bu kanun, şerikin iştirak ettiği suçtan dolayı ona, asıl fail için kararlaştırılan cezanın aynısını ona vermektedir. Bununla beraber bu kanun fail ve şerik arasında ayırım yapma zorunluluğunu kabul etmiştir. Bu ayırım üzerine 50. maddede özel hükümler düzenlemiştir. Ayrıca fail ve şerike ceza verme hakkını hakime bırakmıştır. Faile ait cezanın ağırlaştırılmış kişisel şartlarını, şerikin suçu bilmesi durumu dışında şerike uygulamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the subject of crime participation under the Iraqi law , and it is known that crime in term of criminal prosecution , its that act that originated from freewell and the law set a punishment for perpetrator or arrange an arragment the suits the act he cimited and take all circomstances under considration , although the Iraqi law didn't put a spacific definition for crime participation , but it set means of partipate with it , and participation in crime was define as take a partnership or participation with other person in committing a certain crime by doing Component activities or directly contribute to execute the crime . And the Iraqi criminal law took crime participation in the fifth chapter from the third section from the first book under crime participation title, which gave eight provisions took place between ( 47-54 ), the provision number ( 47 ) specify the doer , and number ( 48 ) the partner , and ( 50 ) the doer punishment and made it as the same punishment for the partner , and that shows the Iraqi criminal law take the crime unity, it punishes the partner with the punishment established by law for the crime that he participated in , but it took the importance of discriminates between the doer and the partner , and based on this it established special judgments and rules , and also left to the judge the right to take penalty resolution to the doer and the partner , The aggravating personal circumstances of the actor's punishment do not apply to the partner if he is aware of them .