Türkiye'de İslami popüler müziğin algısı üzerine bir inceleme
A research upon the perception of Islamic popular music in Turkey
- Tez No: 493000
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Modern toplumda iletişim araçlarının gelişmesiyle beraber kültürel alanda paylaşım ve etkileşim süreçlerinin yoğunluğu artmıştır. Bu yoğunluk, popüler kültürel kavramının oluşmasını sağlamıştır. İnsanlığın ilk dönemlerinden itibaren ürettiği ve paylaştığı“müzik”kültürü, yine ilk çağlardan itibaren var olan din olgusu, söz konusu popüler kültür süreçlerinden etkilenmiştir. Türkiye'de toplumun büyük çoğunluğunun tâbi olduğu İslam diniyle şekillenmiş, geleneksel biçimde varlığını uzun zamandır sürdüren İslami müzik alanı, popüler kültür süreçleri, hegemonik güçler, Türkiye'nin tarihsel süreç içerisinde değişen siyasal ve toplumsal yapılarıyla etkileşime geçerek farklı bir biçimde üretilmeye başlanmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada, İslami dini müzik üreten müzisyenlerin İslami Popüler Müzik (İPM) ile ilgili algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de İslami Popüler Müziğin, geleneksel dini müzik müzisyenleri ve İslami Popüler Müzik müzisyenleri arasındaki algı farklılığı, bazı noktalarda ortak düşünceler olsa da net bir biçimde ortaya çıkmıştır. Buna göre, gelenekselciler İPM'ye değersiz, olumsuz ve eleştirel bir yaklaşım sergilerken, İPM müzisyenleri ise kendi yaptıkları müziğe değerli, işlevsel ve belirli alanlarda eleştirel yaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intensity of sharing and interaction processes in the cultural area has increased together with the development of communication means in the modern society. This density has made it possible to create a popular cultural concept. The“music”culture that mankind has produced and shared since its earliest times, and the religiosity that has existed since the earliest times, has been influenced by the popular culture processes in question. The Islamic music field shaped by the Islamic religion, which is the majority of the society believes in Turkey, has been started to be produced in a different way by interacting with the popular culture, hegemonic powers, and Turkey's political and social constructions which has changed in the historical process. By this way, in this study, it was attempted to measure the perceptions of Islamic popular music by musicians producing Islamic religious music. As a result, despite some common thoughts upon some points, the perception difference between Islamic Popular Music (IPM), traditional religious musical musicians and Islamic Popular Music musicians in Turkey has emerged clearly. According to this, while traditionalists have a valueless, negative, and critical approach to IPM, IPM musicians are critical of their music in valuable, functional and specific areas.