Hastanelerde hedef maliyetleme yöntemiyle maliyet düşürme ve Konya'da bir özel hastanede uygulaması
Cost reduction by target costing method in hospitals and application in a private hospital in Konya
- Tez No: 492999
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hedef maliyet yöntemin hizmet sektörde uygulanabileceği ve uygulanan işletmede ne derece fayda sağlayabileceğini araştırmaktır. Günümüzün yoğun rekabet ortamında mevcut ürünlerin yaşam sürelerinin giderek kısılması yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunu giderek daha da önemli hale getirmiştir. İşletmeler, rekabette üstünlük sağlayabilmek için müşteri istek ve ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünleri tasarım aşamasında düşük maliyet, yüksek kalite ve hızlı bir biçimde pazara sunmak zorundadırlar. Bunun için de ürünün daha planlama ve tasarım aşamasında iken, maliyetleri düşürmeye yönelik yönetim tekniklerine ihtiyaç duyulmuştur. Üretim sürecinin kısaltılmasında en etkili yöntem olan Hedef Maliyet Yöntemi, maliyetlerin henüz gerçekleşmeden yönetilmesini ve ürünün kalitesini koruyarak, hedeflenen kârı gerçekleştirebilecek bir maliyet düzeyinde üretim yapılmasını amaçlayan bir yöntemdir. Çalışmamızda, Konya'da Özel Bir Hastanenin Genel Cerrahi bölümünde bir hastanın muayene maliyetlerinden taburcu olana kadar geçirdiği tıbbi süreçteki maliyet yapısı incelenerek hedef maliyetleme yöntemiyle birim muayene maliyetleri hesaplanmıştır. Bu maliyetlerin bilinmesi, maliyetlerin yapısının ortaya çıkmasına, muayene maliyetlerinin kontrol altına alınarak gerekli düzenlemelerin yapılmasına hastanenin tüm maliyetlerinin denetim altında tutulmasına katkı sağlamaya yönelik olmuştur. Yapılan uygulama sonucunda, işletmede takım çalışmasının yerleşmemiş olması vb. nedenlerle Hedef Maliyet Yöntemin tam anlamıyla uygulanma imkânı bulunamamış sadece hedeflenen maliyet ve kâr olarak belirlenmiş ve hizmet sektöründe hedef maliyetleme tekniğinin uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate how the target cost method can be applied to the service sector and how it can benefit the applied enterprise. In today's intense competitive environment, the ever-decreasing life span of existing products has made it increasingly important to develop new products. Businesses have to offer new products for customer needs and needs in order to be able to gain a competitive edge in the design phase at low cost, high quality and quick fashion. For this reason, while the product was still in the planning and design phase, management techniques were needed to reduce costs. The Target Cost Method, which is the most effective method for shortening the production process, is a method aiming at production at a cost level that can realize the targeted profit by managing the costs before they are realized and maintaining the product quality. In our study, in Konya, the cost structure of the medical process that was spent from the examination costs of a patient to the discharge of a patient in General Surgery Department of a Special Hospital was examined and unit examination costs were calculated by target costing method. Knowing these costs is aimed at contributing to the development of the structure of costs, controlling the cost of examinations and controlling all the costs of the hospital to make necessary arrangements. As a result of the application made, the team work is not settled in the operation etc. the Target Cost Method has not been fully implemented and only the targeted cost and profit has been determined and the service sector has reached the result that the target costing technique can be applied.