Sıçan dalağında marjinal bölge makrofajlarının incelenmesi (Işık mikroskobu, enzimhistokimya gösterimleri) observations on marginal-zone macrophages in the rat spleen (Alight microscopic and enzymohistochemistry study)
- Tez No: 49301
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURŞEN SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Sıçan ve farelerin dalak makrofajları üzerinde yapılan çalışmalarda bunların karbon partiküllerini ve timus bağımsız tip 2 (TI-2) antijenlerini fagositoz yetenekleri, Iizozomal enzim aktiviteleri ve monoklonal antikorlarla boyanma özellikleri değerlendirildiğinde kırmızı pulpa, marjinal bölge ve marjinal metallofillik makrofajlar olarak farklı makrofaj alt grupları bulunduğu görülmüştür. Bu çalışmada sıçan dalağında bulunan makrofajların intravenöz yolla verilen çini mürekkebine ve yaşlı-hasarlı eritrositlere karşı fagositoz yeteneklerinin, Iizozomal enzim aktivitelerinin ve yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Marjinal bölge makrofajları karbon partiküllerine karşı zayıf fagositoz aktivitesi ve asit fosfataz için orta şiddette pozitif reaksiyon verdi. Bunların non spesifik esteraz aktivitesi göstermediği ve yarı ince kesitlerde sitoplazma içinde vakuol ve granüllerin bulunmadığı belirlendi. Marjinal metallofiller zayıf fagositoz aktivitesi, asit fosfataz için şiddetli pozitif reaksiyon verdiler. Pearl'ün demir boyası ile pozitif boyanma belirlendi. Kırmızı pulpa makrofajları karbon partiküllerine karşı çok kuvvetli fagositoz, şiddetli asit fosfotaz pozitif ve orta şiddette NSE pozitif reaksiyon verdiler. Pearl'ün demir boyası ile kuvvetli pozitif sonuç alındı. Yarı ince kesitlerde sitoplazmalarında granül ve vakuoller görüldü. Bu çalışmanın sonucunda marjinal bölgede yerleşen makrofajların karbon partiküllerini fagosite etmeleri, Iizozomal enzim aktiviteleri ve yapı özellikleri göz önüne alındığında özellikle literatürde söz edilen TI-2 antijenlerini işleyerek bunları marjinal bölge B lemfositlerine tanıtan yada antijen sunan hücreler oldukları şeklindeki öneriler desteklendi. Bununla birlikte sıçan dalağının esas fagositoz yapan hücrelerinin kırmızı pulpa makrofajları olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In the previous reports, splenic macrophages of rats and mice have been extensively studied by their phagocytic uptake of carbon and thymus independent type-2 antigens, lysosomal digestion activities and staining properties with monoclonal antibodies. Macrophage subpopulations have been classified as the ones in the red pulp, in marginal zone and named as marginal metallophillics. The aim of this study is to show the phagocytic uptake of india ink material by macrophages located in the marginal zone of rat spleen and to trace the fate of necrobiotic and degenerative red blood cells during their lysosomal digestion in macrophage cytoplasms. The phagocytic activity of the marginal zone macrophages were low in relation to the carbon particles. Same cells showed moderate positive reaction about acid phospatase. Non-specific esterase reaction did not give positive results in macrophage cytoplasms as granules and vacuoles seen free from precipitations. As for the marginal metallophilis, they displayed few phagocytic reaction for carbon particle and intensive precipitations by acid phosphatase enzyme. They have also been stained when applied Pearl's iron stain method. Macrophages of red pulp area displayed highly strong phagocytic activity for carbon particles, intensive positive acid phosphatase precipitations and moderate non specific esterase precipitations. They were also strongly stained by Pearl's iron method. They had granules and vacuoles in their cytoplasms as observed in semi-thin sections. In this study fine morphological properties and abilities of phagocytic uptake of the marginal zone macrophages related to the carbon particles were studied. They were previously evaluated as the cells utilizing thymus independent type-2 antigens and transferring it to the B lymphocytes of marginal zone as a stimulator. This study confirmed the results above. It has been decided that the principal phagocytic cells of the spleen should be the macrophages of red pulp zone. 52