Kars bölgesinde, koyunlarda 'Tularemi' infeksiyonunun insidensi üzerinde serolojik ve kültürel çalışmalar
The serological and cultural studies on the insidence of tularemia in sheep founded in Kars district
- Tez No: 49300
- Danışmanlar: PROF.DR. B. ERDOĞAN FİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 54 - 8 - ö Z E T Bu çalışmada, Koyunlarda tularemi i nf eksi yonunun seroiojiî: ve kültürel metodlarla insidensinin saptanması amaçlandı. Araştırmada; serolojik yoklamalar için Kars Kerkez, İlçe ve köylerinden toplaç 37 yerleşin; birisinden alınan 1600 adet toyun kan serumu; Kültürel yoklamalar için kene enfestasyonu olan ko yunlardan 279 adet Dermacentor spp. cinsi kene ve ayrıca lenfa- denopati gösteren şüpheli koyunlardan lenf yumrusu içeriği alı narak kullanıldı. Kültürel olarak; Dermacentor spp. cinsi kenelerden elde edi len süspansiyonların beyaz farelere intraperitoneal yolla injek- siyonundan sonra ölen farelerden alınan örneklerin Glikozlu, sis- tinli (veya sisteinli) kanlı (GCBA) besiyerine inoküle edilmesi ile etkenin izolasyonu yapılmış, kültürel ve“biyokimyasal test lerle de etkenin F. tularensis olduğu ortaya konulmuştur. Serolojik. olarak; Tüp aglütinasyon testi (TAT), Kikroaglü- tinasyon testi (KAT) ve ELISA testlerinden yararlanıldı ve bun ların karşılaştırılması yapılarak tu testlerin birbirlerine kar gı avantaj, dezavantajları ve duyarlılık derecesi belirlendi. ELISA' da F. tularensis ' ten hazırlanan sonikasyon antijeni, tavşandan elde edilen ve alkalen fosfataz enzimi İle işaretli anti-koyun IgG konjugatı ve p-nitrof enilfosf at substratı kulla nıldı. Negatiflik eşiği 405 nm optik dansite (OD) 3.0 bulundu. Çalışmada kullanılan 1600 adet serumun 28 (% 1.98) 'i TAT, 50 (S 3.54)”si KAT ve 110 (X 7.80)'da ELISA ile pozitif olduğu belirlendi. Araştırmada ELISA testi sırasıyla KAT ve TAT'den da-- 55 - ha duyarlı bulundu. Tanıda, kültürel çalışmaların zorluğu göz: önüne alınırsa, serolojik yöntemlerden» değişik antikor grupları ile çalışan (IgG.IgK) TAT ve KAT"nin yanısıra ELISA gibi duyarlı bir testin kul lanı İmasının data yararlı olacağı; Kültürel ve serolojik yön temler ile yöremizde infeksiyonun varlığı saptandığından, vete riner hekimlerin de klinik muayenelerinde hu infeksiyonu gözaıdı etmemeleri gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca yapılan serolojik çalışmalar sonucunda Kars bölgesindeki koyunlarda, Tulareci in- feksiyonunun insidensi % 0.14 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 56 - 9-SUKKARY The serological and cultural studies on the incidence of Tularemia in sheep founded in Kars district. In this study the aim has teen to determine the incidence of tularemia infection in sheep "by means of serological and cultural Eethods. As for cultural Eethods; insulation of effect has been per formed t>y inoculation to Gl ycose-cyst ine ( or cysteine) blood agar (GCBA) sheep-fold of samples taken from those mice who died af ter injecting the suspensions vhich had teen obtained from Derce center spp-type ticks to white mice by intra-per itoneal vay, and by means of cultural and bio-chemical tests it has been revealed that the effect vas F. tularensis. As for serological method; benefited from Tube agglutinati on test, (TAT), Kicroagglutination test (KAT) and ELISA tests and upon conducting results of these tests comparison advantages and disadvantages and degrees of sensitivity of these tests to one another have been found. In the ELISA test, sonication antigen prepared from F. tula rensis, alkalen phosphatase enzyme and labelled anti-sheep Ig KAT > TAT.- 57 - When diffuculty of cultural studies has been considered in diagnosis of tularemia, it has been concluded that serological Eethods in diagnosis would be Euch more benefitable, and that utilisation of accurate test such as ELISA along with TAT and KAT tests operating vith various antibody groups (IgCIgK) vould be stuch ttore benefitable in detercination of infection, and that frost the cultural and serological results thus obtained t presence of infection in sheep in our region and that veterinary physici ans being seen on such infection in their clinical examinations vould be rather adventageous from the point of breeders. Kovever, serological studies on the incidence rate of Tula remia sheep founded in Kars district 0.14 %.