Sıçanlarda gonadların gelişimi ve testiküler farklılaşma
Development of the gonads and testicular differentation in rats
- Tez No: 49302
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
62 ÖZET SIÇANLARDA GONADLARIN GELİŞİMİ VE TESTİKÜLER FARKLILAŞMA Testislerin prenatal ve postnatal dönemlerde gösterdiği morfolojik farklılaşmanın, ışık mikroskobi seviyesinde incelenmesi düşünülmüş bu amaçla, 10 ve 12 günlük embriyolar ile 14, 16, 18 günlük fetuslar, neonatal 3 günlük, postnatal 1,5 aylık ve erişkin Wistear albino sıçanlar kullanılmıştır. İntrauterinal 1 0 günlük embriyolarda, genital kabartıların küçük bir çıkıntı şeklinde mezonefrik kanalın kranio-medialinde, dorsal solom duvarı üzerinde yerleştikleri izlenirken, 12 günlük embriyolarda mezonefrik tübüllerin kranial bölgede, şekillenmekte olan kordon benzeri yapılar ile ilişki kurmaya başladıkları saptanmıştır. 14 günlük fetuslarda, spermatogonia ile Sertoli hücrelerinin öncülerini içeren testiküler kordonlar ve tunica albugineanın farklılaştığı, 16 günlük fetuslarda ise, testislerin ovaryumlardan kolaylıkla ayırdedilebildiği ve intersitisyal alandaki hücrelerin şekillendiği belirlenmiştir. Prenatal 18. günde inguinal kanal açıklığına yaklaşmış testislerde, çoğunlukla testiküler kordonların merkezi bölgesinde yerleşim gösteren gonositler, gruplar halinde perivasküler ve peritübüler yerleşimleri ile dikkati çeken Leydig hücreleri gözlenirken, Müller kanalının büyük ölçüde gerilediği saptanmıştır. Neonatal 3. günle birlikte, gonositlerin bazal lamina üzerine yerleştikleri ve miyoid hücrelerin mitoz bölünme ile çoğaldıkları izlenirken, postnatal 1,5 aylık testislerin ise erişkin testislerine benzer morfolojik özellikler kazandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Develepment of the Gonads and Testicular Differentaion in Rats In this work, it has been attempted to investigate the morphological differantion in the testes of rats the prenatal and postnatal periods at light microscopical level and 10- and 12- day old embryos, 14- 16- and 18 day old fetuses, 3- day old neonatal, 1.5- month old posnatal and adult Wistear albino rats have been used for this purpose. While the gonadal ridges were observed to be situated on the dorsal coelomic wall in the cranio-medial of the mesonephric duct as small bulges in the intrauterinal 10- day old embryos, it has been determined that the mesonephric tubuli in the 12- day old embryos began to establish a relation with the cord-like structures beginning to assume a shape in the cranial region. It has also been determined that the testicular cords containing the precursors of the spermatogonia and Sertoli cells and the tunica albuginea differentiated in the 14- day old fetuses; the testes could easily be distinguished from the ovaries and the cells in the intersititial areas assumed a shape in the 16- day old fetuses. While on prenatal day 18, the gonocytes observed to take place in the central region of the testicular cord and the Leydig cells attracting attention with their perivascular and peritubular presence as groups were noted in the testes close to the entrance of the inguinal canal, a regression of the Müller canal on a large scale was determined. While it was observed as of neonatal day 3 that the gonocytes take place on the basal lamina and the myoid cells increased by mitotic division, the postnatal 1.5- month old testes were noted to attain morphological featuses similar to those of adult testes.