Auteur teorisi çerçevesinde Semih Kaplanoğlu filmlerinin analizi
The analysis of Semih Kaplanoglu's films within Auteur theory
  1. Tez No: 493023
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN TOYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Auteur teori, sinema araştırmalarında en çok başvurulan eleştiri yöntemlerinden bir tanesidir. Üzerine yapılan tartışmalar hala devam etmektedir. Diğer taraftan bir yönetmenin filmleri arasındaki bütünlüğü ve bağlantıları saptamak için hala kullanılmaktadır. Bu çalışmada Semih Kaplanoğlu'nun filmleri arasındaki bütünlük auteur teori kapsamında analiz edilmiştir. Yönetmenin şimdiye kadar çektiği altı film tematik ve biçimsel olarak incelenmiştir. Filmlerinde işlediği temaları; kader, aidiyet, ev, rüya ve doğa başlıkları olarak toplamak mümkündür. Biçimsel olarak; özenle çekilmiş açılış sahneleri, şiirsel ve manevi sinema dili, uzun planlar, kadraj dışına bakan karakterler, simge kullanımı ve kamera açı ve yüksekliği yönetmenin sinemasının karakteristik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İnsanın kendi kararları dışında bir karar mekanizmasının varlığı her filminde hissedilmektedir. Ayrıca bütün filmlerinde alt metin olarak insanoğlunun içsel dünyasında yaşadığı yolculuğu işlemiştir. Kaplanoğlu, ilk filminden itibaren geçmişe, öze doğru yapılan bu göçe odaklanmıştır. Yüzeysel bir anlatım yerine sade ve derin bir anlatımı tercih eden yönetmenin, bütün filmlerinde bu tutumunu ve öz arayışını sürdürdüğü görülmüştür. Türk sinemasındaki dini filmlere de yeni bir boyut kazandıran yönetmen, dini motifleri kullanmak yerine insanın iç dünyasındaki huzuru odağına almıştır. Çalışmada elde edilen bu bulgular doğrultusunda Semih Kaplanoğlu'nun bir auteur olarak kabul edilebileceği ve Türk sinemasına getirdiği manevi gerçekçi bakış açısıyla öncü bir yönetmen olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Auteur theory is one of the most popular critic method in film studies. It is questionable method yet. On the other hand, it is used for show the unity and connection between a director's films. In this study, the unity between Semih Kaplanoglu's films was analyzed within auteur theory. Director's six films was examined with thematic and stylistic way. The themes of the films are: fate, belonging, home, dream and nature. The stylistic characteristics are: carefully taken opening scenes, poetic and spiritual language, long takes, characters looking to out of frame, using of symbols, angle and highness of camera. It is felt that there is another decision mechanism beside people's own. And he handled the humankind's journey in their interior to the past and core in his all films. It is seen that he prefers pure and deep telling method instead of superficial. He also brings new dimension to Turkish religious movies by focusing peace in people's interior instead of using religious patterns. As a result, it is proved that Semih Kaplanoglu is an auteur and also a pioneer director in Turkish cinema for bringing spiritual realist telling method.