Siyasi eylemlerde sosyal medya örgütlenmesi: 15 temmuz darbe girişimi ve demokrasi nöbetleri
Social media organization in political actions: 15 July coup attempt and democracy seizures
  1. Tez No: 493060
  2. Yazar: NİHAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
1978 yılında ilk örnekleri verilen 2007 yılında dünyaya yayılan sosyal medya ağlarının ilk kullanım nedenlerinden farklılaştığı günümüzde bariz biçimde ortadadır. Arap Baharı'nda bu ağların siyaset bilimi ile olan ilişkisi yeni bir kavramın literatüre kazandırılmasında tetikleyici olmuştur: Sosyal medya örgütlenmesi. Çalışma, literatür taraması ve uygulama kısmı olmak üzere 2 temel bölümden meydana gelmiştir. Çalışmanın literatür kısmında internet teknolojisi, sosyal medya, siyasal iletişim- sosyal medya ilişkisi, Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) dair bilgilere ve istatistiklere yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında ise 587 katılımcının siyasi eylemlerde örgütlenme aracı olarak sosyal medya kullanım motivasyonları, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Demokrasi Nöbetleri'ne katılma motivasyonları, siyasi liderlerin kitleleri etkileme düzeyleri ile katılımcıların sosyal medya kullanım tür ve sürelerine ilişkin bulgular yer almıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların siyasi eylemlerde sosyal medyayı örgütlenme amaçlı kullanımlarında en yüksek motivasyonu kolaylık/ hız, en düşük motivasyonu ise düşünce özgürlüğü/ güven boyutunda yaşadıkları saptanmıştır. Katılımcıların % 53,93'ünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Facetime üzerinden yaptığı örgütlenme çağrısından hemen sonra meydanlara çıktığı ve katılımcıların, sosyal medya kullanım sürelerinde normal günlere kıyasla = 53.04 dakikalık bir artmış yaşandığı ayrıca katılımcıların % 18,49'unun daha önce gerçekleştirilen herhangi bir sosyal medya örgütlenmesine katılmadığı ortaya çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya, İnternet, Sosyal Medya Örgütlenmesi, 15 Temmuz Darbe Girişimi.
Özet (Çeviri)
It is clear that the utilization purpose of social media that first examples were given in 1978 than spread to the word in 2007 has been differentiated from the first utilization purposes. The relationship of these networks with political science in the Arab Spring has triggered a new conception of the literature: social media organization. This study consist of 2 main portion; literature review and technical part. uring the literature part, information and statistics are included about the internet technology, social media, political communication - social media relation as well as , Fethullahçı Terör Örgütü [Fethullah Terrorist Organization (FETO)]. In the technical part of the research,motivation of 587 participants to use social media in political actions, motivation of them to participate democracy seizures and 15 July coup attempt, political leaders to influence the masses, as well as participants social media usage types and duration. According to the research findings, the highest motivation of the participants in their use of social media for organizational purposes was ease/ speed, and the lowest motivation was the freedom/ confidence of thought. It was revealed that 53.93% of the participants had been challenged immediately after President Recep Tayyip Erdoğan's call for organization over FaceTime and that 18.49% of the participants did not participate in any previous social media organizations. KEYWORDS: Social Media, The İnternet, Social Media Organisation, 15 July Coup Attempt